e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

 

Shumica e vendeve të Bashkimit Europian po raportojnë prirje pozitive në kontrollimin e kurbës së COVID-19 dhe për këtë Komisionin Evropian ka propozuar rihapjen graduale të kufijve.

 

Komisioni arsyeton se nëse kjo bëhet me mënyrën e duhur, mund t’u japë njerëzve mundësinë e shumëkërkuar për pushime verore dhe krahas saj, një shtysë për sektorin e turizmit të prekur rëndë nga masat kufizuese.

 

“Njerëzit natyrisht duhet të jenë në gjendje të udhëtojnë midis vendeve evropiane. Kështu që ne po japim udhëzime se si të rihapin gradualisht linjat e transportit pa rrezikuar shëndetin e udhëtarëve ose punëtorëve të transportit; udhëtarët dhe punëtorët, duhet të dinë se vendet që vizitojnë turistët janë të sigurta. Hotele, restorante, plazhe, vendet e tjera turistike, duhet të drejtohen në një mënyrë  të tillë që minimizon rrezikun e transmetimit të coronavirus”, bëhet me dije nga KE, raporton euronews.

 

Austria dhe Gjermania janë të parat shtete brenda BE-së që kanë rënë dakord për të hequr kufizimet e lëvizjeve mes tyre.

 

Nga e premtja parashikohet që lëvizjet të kryhen me kontrolle në kufi dhe kjo të vijojë deri më 15 qershor, kur mendohet të lejohet sërish lëvizja e lirë.

 

Komisioni gjithashtu dëshiron që kuponat për fluturimet apo pushimet e anuluara të jenë të vlefshme për të paktën një vit, një mënyrë alternative kjo për të mbrojtur edhe kompanitë ajrore nga falimentimi.  Por nëse qytetarët kërkojnë anulimin e udhëtimit, komisioni insiston në rimbursimin përkatës.

 

Më shumë

Pak gatishmëri në BE për pranimin e refugjatëve nga Afganistani

Ministrat e Brendshëm të BE kërkojnë samit të jashtëzakonshëm lidhur me qëndrimin ndaj refugjatëve nga Afganistani. Fillimisht do të pranohen afganët, që kanë qenë bashkëpunëtorë të Perëndimit dhe hasin në rrezik akut.   Ministri i Brendshëm me periudhën më të gjatë në detyrë në BE u apeloi në ndërgjegje homologëve të tij. „Ne duhet […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

Konferenca e së ardhmes: Bashkimi Europian pyet qytetarët

Për një vit qytetarët e Bashkimit Europian do shprehin mendimin e tyre, kurse politikanët premtojnë t’i dëgjojnë. Por çfarë do të bëhet realitet nga këto ide? Eksperimenti me “konferencën e së ardhmes” në BE ka filluar.   Presidenti francez, Emmanuel Macron e sheh veten si babain e “konferencës për të ardhmen e Europës”. Këtë […]

Ushtarët paralajmërojnë për “luftë civile” në Francë

Një revistë e krahut të djathtë në Francë tha se mbi 100,000 njerëz kanë nënshkruar një letër të hapur të një grupi ushtarësh në shërbim, që paralajmërojnë për kërcënimin e luftës civile në Francë.   Letra, e publikuar të dielën vonë në “Valeurs Actuelles”, e akuzon Qeverinë për “koncesione” ndaj islamizmit dhe thotë se […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara