Tuesday 27 February 2024
Tuesday 27 February 2024

Lejleku,  një shpend i cili u zhduk nga Shqipëria 20 vitet e fundit, është pikasur sërish. Sikurse njoftoi Shoqëria Ornitologjike Shqiptare në rrjetet sociale, në Shkodër është shfaqur pas shumë vitesh lejleku i parë ditën e djeshme.

Studiuesit mendojnë se ai ka shtegtuar nga Afrika dhe se do të pasohet edhe nga lejlekë të tjerë që pritet të rikthehen në zona të identifikuara si Saranda, Gjirokastra e Fieri.

Ndër të tjera, Shoqata ka shkruar se edhe pse në kushte të vështira pune për shkak të gjendjes që ka krijuar COVID-19 në vendin tonë, ornitologët shqiptarë vazhdojnë nismën që të krijojnë kushtet e duhura për të rritur sa më shumë numrin e lejlekëve folezues në Shqipëri.

28 mars 2020

Më shumë

Glasgou, premtime të pamjaftueshme për të ngadalësuar ndryshimin e klimës

Shkencëtarët kanë bërë paralajmërime të ashpra se mos arritja e një marrëveshjeje për shkurtime shumë më të thella në emetimet e gazeve që shkaktojnë efektin serrë do të rezultojë në ndryshime katastrofike dhe të pakthyeshme të klimës. Por, shpresat tashmë po zbehen se konferenca e OKB-së për klimën në Skoci do të rezultojë […]

Ruajtja dhe promovimi i vlerave të basenit ujor të Drinit

Nevoja gjithnjë e më e madhe për ruajtjen dhe promovimin e vlerave të ekosistemit të basenit të Drinit, ku përfshihen lumejtë Drin e Buna dhe tre liqenit; ai i Shkodrës, Prespës dhe Ohrit, bashkoi sot në pikën turistike të Shirokës, në bregun e liqenit, përfaqësues të organizatave mjedisore dhe studiues, si pjesë e […]

Ndotja e ajrit/ OBSH: Më i rëndë nga se mendohej, 7 milionë vdekje në vit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka konfirmuar që ndotja e ajrit është një fenomen më i rrezikshëm nga sa mendohej. Më të rrezikuarit janë ata që jetojnë në vende të varfra dhe mesatare, për shkak të mbështetjes në karburantet fosile për zhvillimin ekonomik. OBSH e barazon ndotjen e ajrit me […]

Ulja e emetimeve të gazeve gjatë 2020-ës nuk ndihmoi për klimën

Rënia e emetimeve të karburanteve fosile gjatë mbylljes së pandemisë globale të vitit të kaluar nuk ka ngadalësuar ritmin e ndryshimit të klimës dhe bota mbetet prapa synimeve për uljen e emetimeve të karbonit, bëhet e ditur në një raport të OKB-së.   Organizata Botërore e Meteorologjisë njoftoi se rënia e emetimeve të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara