e enjte 29 korrik 2021
e enjte 29 korrik 2021

 

 

Deri në orën 8 të këtij mëngjesi, përmes ueb-aplikacionit për vetë-regjistrim janë evidentuar 148.719 persona të regjistruar nga diaspora, informoi Enti Shtetëror i Statistikave. Si edhe deri më tani, shumica e emigrantëve të regjistruar nga vendi janë nga Zvicra, Gjermania dhe Italia, ndërsa numri i personave të regjistruar është shumë më i ulët në Australi, Kanada dhe SHBA, transmeton Portalb.

 

Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq sot nga Brukseli i bëri thirrje diasporës nga Maqedonia që të regjistrohet masivisht në periudhën deri më 21 prill përmes ueb-aplikacionit të Etit Shtetërore të Statistikave. Ai sot në Bruksel u takua me përfaqësuesit e diasporës, ndërsa u diskutua për regjistrimin që po vijon. Ministri u bëri thirrje të gjithëve që të regjistrohen masivisht, pasi kjo përbën mundësi për përfundim të suksesshëm të operacionit statistikor, i cili është i një rëndësie të madhe për zhvillimin e vendit.

 

“Bashkatdhetarëve tanë këtu në Belgjikë, iu theksova se përse është i rëndësishëm regjistrimi masiv i diasporës. Duhet të kemi një pasqyrë reale. Më në fund ka mundësi që qytetarët të bëjnë diçka direkt për veten e tyre. Rezultatet e regjistrimit do të jenë udhëzues në krijimin e të gjitha politikave të zhvillimit. Regjistrimi do të mbahet, ndërsa metodologjia dhe mënyra e zbatimit të tij janë sipas standardeve më të larta botërore dhe EUROSTAT”, tha Mariçiq.

 

Ministri përcolli qëndrimin e Qeverisë se regjistrimi nuk do të shtyhet dhe se do të zhvillohet sipas standardeve më të larta. Në mënyrë shtesë, për shkak të pandemisë, do të respektohen rekomandimet e Komisionit për Sëmundje Infektive, të cilat i dizenjoi për zbatimin e sigurt të operacionit statistikor.

 

Përfaqësuesit e diasporës në Belgjikë gjatë bisedës me Mariçiqin u interesuan për atë se si është zhvilluar regjistrimi deri më tani dhe kur mund të priten rezultatet nga i njëjti, informuan nga Ministria e Drejtësisë.

 

Përndryshe, regjistrimi i popullsisë pritet të realizohet në periudhën prej datës 1 deri më 21 prill të vitit 2021. Regjistrimi i fundit në Maqedoninë e Veriut është realizuar në vitin 2002. Dhjetë vjet më vonë apo në vitin 2011, ai nuk u mbajt për shkak të përplasjeve mes partive politike shqiptare dhe maqedonase, mbi mënyrën e realizimit, përkatësisht për përfshirjen ose jo të qytetarëve që janë jetojnë përkohësisht jashtë vendin, e që shumica prej tyre janë shqiptarë. Ishin shpenzuar dy milionë euro, ndërsa pati edhe një procedurë parahetimore kundër dy drejtuesve të koalicionit të atëhershëm qeveritar, Nikolla Gruevskit dhe Ali Ahmetit për ndërprerjen e regjistrimit, por kjo procedurë ka përfunduar pa epilog gjyqësor.

26.3.2021

Më shumë

1 vjetori i anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO

Maqedonia e Veriut po shënon 1 vjetorin e anëtarësimit në NATO. Me këtë rast, në një ceremoni që u mbajt në një kazermë të Shkupit, tre aeroplanë ushtarakë të Aleancës fluturuan mbi kryeqytetin e vendit, ndërsa pjesëtarë të ushtrisë së Maqedonisë së Veriut shfaqën pjesë të stërvitjeve para krerëve të institucioneve më të larta […]

Xhepçishti – Fshati i Tetovës ku nuk ka të papunësuar

Fshati Xhepçisht, është fshat 4 km larg Tetovës, në aksin rrugor Tetovë-Jazhincë-kufiri me Kosovën. Fshat i njerëzve punëtor dhe bujar, ku papunësia është më e ulët në Maqedoninë e Veriut. Punojnë pothuajse të gjithë.   Të gjithë ish-mërgimtarët që janë kthyer në vendlindjen e tyre, në Xhepçisht kanë investuar në reparte prodhuese (jo tregtare) […]

Regjistrohet Bashkësia Islame Selefiste në Maqedoni, reagon ashpër BFI

Më datë 16 shkurt 2021, Rijaseti i Bashkësisë Fetare Islame të RMV në mbledhjen e rregullt me në krye Reis Ulemanë e BFI-së Hfz. Shaqir ef. Fetain, shqyrtoi zhvillimet e fundit, gjegjësisht regjistrimin e të ashtuquajturës Bashkësia Islame Selefiste Dar el Hadith dhe solli këto vendime:   Me indinjatë të thellë reagojmë kundër […]

Debati në Shkup: Etniteti në letërnjoftim – po ose jo?

Në Maqedoninë e Veriut po diskutohet shënimi i përkatësisë etnike në letërnjoftim. Partitë shqiptare në përgjithësi e mbështesin këtë propozim të iniciuar nga Lëvizja Besa.     Lëvizja Besa ka propozuar ndryshimin e ligjit për letërnjoftim, me të cilin do të mundësohet që në letërnjoftime të ekzistojë shënimi i etnisë në mënyrë që krahas […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara