Thursday 18 July 2024
Thursday 18 July 2024

Të paktën dy palestinezë u vranë dhe 16 izraelitë u plagosën të enjten në një seri incidentesh në Jeruzalem dhe në Bregun Perëndimor, ku dhuna është rritur pas publikimit nga SHBA të planit të paqes për Lindjen e Mesme.

Autoritetet njoftuan se trupat izraelite qëlluan për vdekje dy palestinezë në Bregun Perëndimor, njeri prej të cilëve gjeti vdekjen gjatë përleshjeve të dhunshme. Në Jeruzalem një makinë u përplas ndaj disa ushtarëve izraelitë duke plagosur 14 prej tyre. Në një tjetër incident një person i armatosur plagosi një polic.Të dy sulmet dyshohet se janë kryer nga palestinezët.

Trazirat e shkaktuara nga palestinezët janë nxitur nga zemërimi lidhur me planin e Presidentit amerikan Donald Trump për paqe në Lindjen e Mesme, i cili është përqafuar nga Izraeli dhe është refuzuar nga palestinezët.

Plani synon t’i japë Izraelit pjesën më të madhe të asaj që ka kërkuar gjatë dekadave të tëra konflikti, përfshirë qytetin e shenjtë të diskutueshëm të Jeruzalemit dhe gati të gjithë tokën e pushtuar në të cilën ka ndërtuar vendbanime.

Palestinezët, të cilët e kanë shmangur prej kohësh administratën Trump, duke e akuzuar atë për qëndrim të njëanshëm në favor të Izraelit, thonë se plani qëndron shumë larg kërkesave të tyre për një shtet të pavarur si dhe për garantimin e të drejtave të tjera. Edhe disa kombe arabe e kanë kundërshtuar planin ndërsa Bashkimi Evropian ka refuzuar pjesë të tij.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara