Thursday 18 July 2024
Thursday 18 July 2024

 

 

Tensionet midis anëtarëve të NATO-s, Greqi dhe Turqi u përshkallëzuan përsëri të shtunën pasi Ankaraja filloi stërvitjet e reja ushtarake në Mesdheun lindor.

 

Të dy palët, si Greqia ashtu edhe Turqia po zhvillojnë stërvitje të marinës, shkruan Euronews.

 

Në një mesazh për NAVTEX, sistemi ndërkombëtar i lundrimit detar, Turqia tha se do të kryente “ushtrime me ushtrinë e saj” nga e shtuna deri më 11 shtator në një zonë larg qytetit jugor turk Anamur, në veri të ishullit të Qipros. Ankaraja tha të enjten se stërvitjet ushtarake do të zhvilloheshin të martën dhe të mërkurën në një zonë më tej në lindje, transmeton Telegrafi.

 

Greqia ka zemëruar Turqinë me planet për të zgjeruar zonën e saj bregdetare në Detin Jon me gjashtë milje detare sipas ligjit ndërkombëtar detar.

 

“Ju mendoni se ne do ta pranonim një gjë të tillë”?, kishte thënë nënpresidenti i Turqisë, Fuat Oktay të shtunën, në lidhje me planet e kufirit detar të Athinës.

 

“Nëse kjo nuk është ‘casus belli’ (një shprehje latine që do të thotë një akt ose ngjarje që provokon ose përdoret për të justifikuar luftën), atëherë çfarë është?” tha ai.

 

Ministria e Jashtme e Greqisë tha në një deklaratë të shtunën: “Ne i kërkojmë Turqisë të kuptojë që ligji ndërkombëtar është i detyrueshëm për të gjitha vendet e botës”.

 

Agjencia e mbrojtjes kombëtare e Greqisë, HNDS, tha se aeroplanët luftarakë turq kishin hyrë të premten në Rajonin e Informacionit të Fluturimit të Athinës (FIR), zona ku autoritetet greke janë përgjegjëse për trafikun ajror.

Më shumë

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

BIRN hap ekspozitën në nder të gazetarëve të vrarë në luftërat në Ballkan

  Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative do të hapë një ekspozitë dhe do të botojë një libër që përkujton gazetarët dhe punonjësit e medias që u vranë gjatë dhe menjëherë pas shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.     Një ekspozitë e BIRN, e titulluar “Last Despatches”, do të hapet në Sarajevë më 14 dhjetor […]

Maqedoni e Veriut: Alternativa bëhet pjesë e koalicionit qeveritar

Partia opozitare Alternativa është bërë pjesë e koalicionit qeveritar në RMV. Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës Afrim Gashi kanë nënshkruar marveshjen 9 pikëshe për hyrjen e Alternativës në Qeveri.     Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se kjo marrëveshje paraqet një qëndrueshmëri politike për të hapur negociatat me BE-në, […]

Kosovë-Serbi: Normalizim i marrëdhënieve apo bllokim?

Kosova dhe Serbia në javën e fundit ashpërsuan retorikën politike me akuza dhe kundërakuza dhe ndaluan vizitat e ndërsjella të zyrtarëve qeveritarë, duke bërë kështu që të reagojë edhe Bashkimi Evropian. Autoritetet e Prishtinës i ndaluan hyrjen në Kosovë kreut të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, njëherësh edhe drejtues i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara