e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

 

Tensionet midis anëtarëve të NATO-s, Greqi dhe Turqi u përshkallëzuan përsëri të shtunën pasi Ankaraja filloi stërvitjet e reja ushtarake në Mesdheun lindor.

 

Të dy palët, si Greqia ashtu edhe Turqia po zhvillojnë stërvitje të marinës, shkruan Euronews.

 

Në një mesazh për NAVTEX, sistemi ndërkombëtar i lundrimit detar, Turqia tha se do të kryente “ushtrime me ushtrinë e saj” nga e shtuna deri më 11 shtator në një zonë larg qytetit jugor turk Anamur, në veri të ishullit të Qipros. Ankaraja tha të enjten se stërvitjet ushtarake do të zhvilloheshin të martën dhe të mërkurën në një zonë më tej në lindje, transmeton Telegrafi.

 

Greqia ka zemëruar Turqinë me planet për të zgjeruar zonën e saj bregdetare në Detin Jon me gjashtë milje detare sipas ligjit ndërkombëtar detar.

 

“Ju mendoni se ne do ta pranonim një gjë të tillë”?, kishte thënë nënpresidenti i Turqisë, Fuat Oktay të shtunën, në lidhje me planet e kufirit detar të Athinës.

 

“Nëse kjo nuk është ‘casus belli’ (një shprehje latine që do të thotë një akt ose ngjarje që provokon ose përdoret për të justifikuar luftën), atëherë çfarë është?” tha ai.

 

Ministria e Jashtme e Greqisë tha në një deklaratë të shtunën: “Ne i kërkojmë Turqisë të kuptojë që ligji ndërkombëtar është i detyrueshëm për të gjitha vendet e botës”.

 

Agjencia e mbrojtjes kombëtare e Greqisë, HNDS, tha se aeroplanët luftarakë turq kishin hyrë të premten në Rajonin e Informacionit të Fluturimit të Athinës (FIR), zona ku autoritetet greke janë përgjegjëse për trafikun ajror.

Më shumë

Prokuroria bullgare: Zjarri u shkaktua nga goditja e autobusit me gardhin metalik të autostradës

Prokuroria bullgare, e cila po e heton rastin e aksidentit të autobusit në të cilin e humbën jetën të paktën 44 vetë nga Maqedonia e Veriut të martën, tha të enjten se sipas gjetjeve të para, zjarri është shkaktuar nga goditja e fuqishme e autobusit në gardhin metalik të autostradës.   Kryeprokurori bullgar, […]

Konfirmohet ambasadori i ri i SHBA-së në Kosovë

Senati amerikan konfirmoi diplomatin Jeffrey Hovenier për të shërbyer në postin e ambasadorit të Shteteve të Bashkuara në Kosovë. Z. Hovenier, një diplomat karriere, u emërua në për këtë post në muajin korrik nga presidenti Joe Biden.   Ai ka shërbyer së fundmi si zëvendës ambasador i Shteteve të Bashkuara në Ankara të […]

Inflacioni godet rëndë njerëzit në Turqi

Banorët në Turqi po ankohen për rritjen e madhe të çmimeve të ushqimit dhe produkteve tjera thelbësore. Norma zyrtare e inflacionit vjetor është gati 20 për qind, por sipas ekspertëve të pavarur, shifra e vërtetë është pothujajse 50 për qind. Inflacioni është një shqetësim global, por ekonomistët thonë se në rastin e Turqisë […]

Maas: Sanksione kundër nxitësve të urrejtjes në Ballkan

Ministrat e jashtëm të BE-së diskutuan të hënën për zhvillimet në Ballkanin Perëndimor dhe se si mund ta mbajnë rajonin më pranë në të ardhmen.   Ballkani Perëndimor ishte në rend të ditës së Këshillit të BE-së për Çështje të Përgjithshme në Bruksel. Edhe pse pjesën më të madhe të debatit të krerëve të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara