e martë 26 janar 2021
e martë 26 janar 2021

 

Qyteti Hefei, kryeqendra e provincës Anhui në Kinën lindore, këtë vit pati shtim të linjave për trenat e mallrave drejt Evropës, duke e çuar kështu numrin e përgjithshëm në 31.

 

Sipas kompanisë “Hefei International Land Port Development Co., Ltd”, ndër destinacionet e reja janë Ekaterinburg në Rusi, Tilburg në Holandë dhe Kiev në Ukrainë.

 

Një tren me 280 tonë materiale elektro-shtëpiake dhe antiepidemike u nis për në Duisburg, Gjermani, duke e çuar kështu numrin vjetor të trenave të mallrave Kinë-Evropë, të nisur nga Hefei, në një rekord prej 500, shkruan “Xinhua”.

 

Chen Feng, zv.dreejtor i përgjithshëm i kompanisë hekurudhore deklaroi se gjithnjë e më shumë prodhime lokale, ndër të cilat makina e frigoriferë, ngarkohen nëpër trena dhe dërgohen në Evropë.

 

Në Hefei, shërbimet hekurudhore tregtare Kinë-Evropë startuan në vitin 2014, duke mbuluar 10 vende. Sipas kompanisë, më shumë se 1800 tonë material anti-epidemik u transportuan këtë vit në Evropë. CRI

 

Më shumë

Kamala Harris, një Nënpresidente që bën histori

Kamala Harris hyn në histori si Nënpresidentja e parë grua, e para nënpresidente afrikano-amerikane dhe me origjinë indiane. Korrespondentja e Kongresit të Zërit të Amerikës, Katherine Gypson njofton mbi rrugën që e solli zonjën Harris në pozicionin e dytë më të fuqishëm në qeverinë amerikane.   Një moment historik në Shtetet e Bashkuara… […]

Atmosfera ushtarake përfshin kryeqytetin amerikan para inaugurimit të Bidenit

Mijëra e mijëra trupa po përgatiten të dislokohen në Uashington DC përpara inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden ndërsa kryeqyteti amerikan ka filluar të ngjasojë sipas disa zyrtarëve me kryeqytete si Bagdadi apo Kabulit, dhe jo si qendra e botës së lirë.   Zyrtarët ushtarakë thanë të premten se 18,000 forca të armatosura […]

Aleksej Navalny arrestohet pasi mbërrin në Moskë

Avioni që transportonte Aleksej Navalnyn për në Rusi u ridrejtua papritmas në një aeroport tjetër të Moskës. Policia arrestoi disa mbështetës të tij, të cilët e prisnin Navalnyn në destinacionin e tij të planifikuar.   Kritiku i ashpër i Kremlinit dhe aktivisti politik Aleksej Navalny u arrestua, pasi u kthye në Rusi të […]

Parada ushtarake, Koreja e Veriut zbulon raketën e re balistike

Parada e arsenalit ushtarak në Korenë e Veriut vjen pak ditë përpara betimit të Xho Bajden si president i Shteteve të Bashkuar të Amerikës dhe pak ditë pasi Lideri Kim Jong UN e përshkroi SHBA-në si “armikun kryesor të vendit”.   Koreja e Veriut zhvilloi këtë të enjte një paradë ushtarake në kryeqytetin e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara