e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

 

 

Me afrimin e sezonit të dimrit, qytetarët në Korçë shprehen të revoltuar pas lajmit për rritjen e çmimit të energjisë elektrike. Shtresa me e prekur është ajo e pensionisteve. Sipas tyre, jetesa është bërë e papërballueshme, pas rritjes edhe të çmimit të bukës, gazit, druve për ngrohje dhe çmimeve të shportës.

 

Teksa dimri po troket në Korçë, çmimet e druve, naftës dhe gazit janë gjithmonë e në rritje. Nga 35 në 37 mijë lekë te vjetra një metër dru, nga 165 lekë që kushtonte me pare nafta sot është 180 lekë e gazi nga 60 lekë në 80 lekë, bëjnë që këto çmimet të jenë të papërballueshme për pensionistët në Korçë.

 

Juglindja e Shqipërisë njihet për klimën e saj të ftohtë e vështirësia shtohet këtë vit me rritjen e çmimeve të alternativave të ngrohjes, e më të prekurit janë pensionistët. Të pyetur nga kamera e Euronews Albania ata shprehen se rrija e çmimit të karburantit dhe gazi ua ka vështirësuar më shumë jetesën.

 

“Pensioni duhet të shkojë 350 mijë që t’ia dalim me këto çmimet që janë rritur. Jo më me 120 mijë lekë të vjetra. Drutë shkuan 40 mijë lekë, kubikë 25 mijë. Nuk është e përballueshme, por s’ke ç’ben, s’ke nga ja mban”, thotë një i moshuar për euronewsalbania.

 

“Pensioni nuk del. Unë ngrohem me energji elektrike, kjo me tremb. Po qe se ndërpritet dhe rritet çmimi në stratosferë, si t’ia dal? E vështirë”, thotë një tjetër.

 

Një familje në Korçë duhet të harxhojë mesatarisht afro 10 metër dru për t’u ngrohur në dimër, që e përkthyer do të thotë 400 mijë lek të vjetra. Ato familje që ngrohen me gaz apo mjete të tjera duhet afërisht të harxhojnë rreth 1 milion lek të vjetra. Çmimi i druve në Korçë sot varion nga 35-37 mijë lekë të vjetra, i gazit 80 lekë e i naftës 180 lekë.

 

 

Më shumë

700 mijë shqiptarë kanë ikur nga vendi nga 2008-a; Kanë marrë leje qëndrimi në një nga vendet e BE-së, rekord në rajon, sipas Eurostat

Që nga viti 2008 deri në 2020-n, janë rreth 700 mijë shtetas shqiptarë që kanë marrë leje qëndrimi në një nga shtetet e Bashkimit Europian.   Shifrat janë bërë të ditura nga Eurostat, instituti europian i statistikave dhe janë përpunuar nga “Monitor”.   Numri më i lartë i lejeve të qëndrimit është dhënë […]

Në 12 tetor 1879 u themelua në Stamboll Shoqëria e të Shtypurit Shkronja Shqip

Kryetar i Shoqërisë ishte Sami Frashëri, kurse anëtarë qenë një grup patriotësh të kohës, disa prej tyre ndër më të njohurit e Rilindjes, si Abdyl Frashëri, Pashko Vasa, Jani Vreto, Hasan Tahsini, Koto Hoxhi, Zija Prishtina e të tjerë. Synimi kryesor i Shoqërisë, i ngritur nga Komiteti Qendror për Mbrojtjen e të Drejtave të […]

Mësueset e Letërsisë dhe Historisë te “Çajupi”, u konfliktuan të premten, familjarët përplasen të hënën në mëngjez me armë te dera e shkollës

Një tjetër version del në dritë në lidhje me ngjarjen që ndodhi sot para shkollës “Çajupi” në kryeqytet, ku sherri i nisur mes dy mësueseve ka çuar në përplasje fizike mes të armëve të tyre. Ngjarja ndodhi mëngjezin e sotëm. Një kolege e dy ‘protagonisteve’ që u bënë mollë sherri për konfliktin e dhunshëm […]

Brezi i arsimit pandemik

Për të tretin vit akademik radhazi, mësimdhënia në vend nisi me masa kufizuese, duke rrezikuar arritjet e një cikli të tërë, me humbje që do të përçohen në dekada. Qeveria iu përgjigj situatës, duke shkurtuar buxhetin e arsimit në mes të vitit me 12 milionë euro (3.5%). Shpenzimet për arsimin në dy vitet e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara