Tuesday 28 May 2024
Tuesday 28 May 2024

Dielli dhe pezullimi i shumë aktivitete por dhe mungesa e frikës ka bërë që edhe këtë të mërkurë në rrugët e qyteteve

Lushnje
Veç këmbësorëve sot ne Lushnje viheshin re me shume mjete ne rruge. Edhe pse një bashkëqytetar i tyre sapo kishe humbur jetën lajmi nuk i ka trembur aspak lushnjarët të vazhdonin xhiron e përditshme në bulevard

 

Fier
Rrugët e Fierit janë shume me te populluara paraditen e sotme. Kjo për shkak te rritjes se temperaturave dhe motit të mire. Një pjese janë pajisur me masa mbrojtëse ndërsa pjesa tjetër janë indiferente dhe te pakujdesshëm. Ndërkohe qe ka edhe një numër me te madh te automjeteve qe qarkullojnë.

 

Gjirokastër
Në Gjirokastër situata vijon të mbetet e qetë. Personat që gjenden nën karantinë janë vizituar dje dhe sot nga ekipet shëndetësore ndërsa në disa raste policia ka kërkuar respektimin e izolimit si në Gjirokastër dhe në Përmet. Në total janë rreth 70 persona të izoluar në të gjithë qarkun. Vetëm 20% kanë mbërritur nga Italia ndërsa pjesa tjetër nga Spanja, Gjermania, Franca dhe Greqia.

 

Korçë
Pavarësisht urdhrit për të mos frekuentuar parqet dhe lulishtet, në Korçë ka ende nga ata që shkelin rregullat. Ajo që vihet re ndryshe nga zakonisht është se më të shumtë janë të rinjtë dhe shumë pak persona të moshës së tretë kanë dalë jashtë shtëpive të tyre.

 

Lezhë
Ne rrugët e Lezhës vihet re një lëvizje e madhe njerëzish ne këmbë por dhe ne biçikleta, si dhe një pjese e dyqaneve kane hapur sot aktivitetet e tyre.

 

Bulqizë
Bulqizë vijon e njëjta situate e lëvizjes se banorëve, përjashtuar lëvizjes se automjeteve. Ndërkohë sot ne Bulqize ka vijuar kontrolli dhe sugjerimi për mbylljen e bizneseve nga Inpektoriati Shtetëror Shëndetësor i Qarkut Dibër.

 

Durrës
Përjashtim nuk kanë bërë sot as Shkodra, Elbasani apo Durrësi ku ka edhe shkelje te tjera si abuzimi me çmimet. 2 pronarë dyqanesh po ndiqen penalisht pasi kishin tjetërsuar çmimet ne marketet e tyre ne dy lagje te Durrësit.

 

Top Channel

 

 

 

Më shumë

Raport i ri monitorimi mbi shpenzimet dhe punësimet elektorale

Akademia e Studimeve Politike publikoi sot Raportin e Monitorimit mbi administratën shtetërore dhe mbi shpenzimet e partive gjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.   Në raportin e gjashtë të monitorimit mbi shpenzimet e partive dhe administratën gjatë fushatës zgjedhore të 25 prillit theksohet se ministrat dhe zyrtarët e lartë nuk bënë […]

Raporti vjetor i KLSH: 17.7 milion euro dëm ekonomik gjatë 2020

Kryetari i ri i KLSH-së, Arben Shehu paraqiti në Kuvend raportin e KLSH-së për vitin 2020. Në fjalën e tij, Shehu tha se KLSH i ka kryer të gjitha detyrimet ligjore ndaj Kuvendit të Shqipërisë. “Gjatë viti 2020 Kontrolli i Lartë i Shtetit i ka përcjellë Kuvendi 66 vendime dhe raporte për auditimet e […]

Shqipëria ndër vendet e Europës, me më shumë vdekje nga aksidentet rrugore 

Në Shqipëri, në vitin 2019 humbën jetën 227 persona, sipas të dhënave të INSTAT.   Në raport me popullsinë, vendi shënoi 80 fatalitete nga aksidentet rrugore për 1 milionë banorë.   Kjo shifër e rendit Shqipërinë ndër vendet me vdekjet më të larta nga aksidentet rrugore në raport me popullsisë dhe gati 60% […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara