e diel 5 dhjetor 2021
e diel 5 dhjetor 2021

 

Rudy Giuliani, ish kryebashkiak i Nju Jorkut dhe avokat personal i Presidentit Donald Trump, ka lëshuar së fundmi një sërë akuzash të paprecedent në Fox News ndaj manjatit të financave, miliarderit hebreo-amerikan George Soros. Ai tha se miliarderi, i njohur për mbështetjen e tij për gjoja kauzën progresiste, në fakt do që të shkatërrojë qeverinë amerikane.  Arësyeja, sipas tij, është pasi në “filantropin”  hebreo amerikan ka një  “sick background”, një sfond të sëmurë.  Giuliani përmend se në kontekstin e donacioneve të Sorosit, bëjnë pjesë subvencionime të rëndësishme ndaj “Black Lives Matter”, një organizatë në SHBA e cila bën thirrje për përmbysjen e qeverisë së Shteteve të Bashkuara. Giuliani propozon që Presidenti i SHBA duhet t’a shpallë këtë organizatë si terroriste dhe  ilegale në SHBA e më tej të mos i lejohet Sorosit t’i bëjë asaj një donacion prej 150 milionë dollarësh. 

 

George Soros është akuzuar edhe më parë se në adoleshencën e tij ka qënë një bashkëpunëtor i nazizmit në vendin e tij të lindjes, Hungari. Në një intervistë prej 60 minutash, të viteve më parë (1998) Soros e ka pranuar rolin e tij prej Funktionshäftling (Kapo) gjatë Luftës së Dytë Botërore.  Jo rrallë, përtej definimeve me trajta raciste dhe antisemite, ai është përcaktuar si psikosociopat i denjë për manualet e psikologjisë. 

Më shumë

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

SHBA rihap kufijtë me Europën

Shtetet e Bashkuara kanë rihapur kufijtë për udhëtarët ndërkombëtarë të vaksinuar, duke i dhënë fund ndalimit 20-mujor të udhëtimit, në të njëjtin moment që Europa po lufton me një rritje të rasteve të Covid-19, duke e çuar kontinentin e vjetër sërish në epiqendrën e pandemisë.   Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga 33 vende, duke […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara