e diel 18 prill 2021
e diel 18 prill 2021

 

 

Disa dhjetëra persona u mblodhën të premten në Sheshin e Kuq të Moskës për të përkujtuar 68-vjetorin e vdekjes së Joseph Stalin.

 

Njerëzit vendosën lule, ngritën flamurin sovjetik dhe portrete të Stalinit, në kuadër të një ceremonie të organizuar nga Partia Komuniste.

 

“Stalini është ai që mposhti fashizmin. Ai u dha liri të gjitha vendeve, bashkoi të gjitha kombet. Stalini mëshiroi çdo njeri,” – u shpreh një qytetare, raporton euronews.

 

“Kam filluar të vij çdo vit. Në kohët sovjetike nuk vija, por tani vij sepse po jetojmë shumë keq. Nuk e dimë nëse do të vazhdojmë kështu, siç është aktualisht Rusia. Dhe gjithçka sepse nuk kemi ushtri, nuk kemi shtet. Dhe kjo është e frikshme,” – u shpreh nga ana tjetër një qytetar.

 

Stalini, që ishte lider i Bashkimit Sovjetik nga viti 1924 deri në vitin 1953, konsiderohet gjerësisht si diktator dhe përgjegjës për miliona të vdekur.

 

Edhe pse regjimi i tij u shënua nga një represion masiv, krizë urie dhe kampe pune për të burgosurit, ai konsiderohet një hero nga mbështetësit e vjetër, që thonë se pa të vendi nuk do ta kishte mposhtur dot Gjermaninë naziste dhe nuk do të ishte kthyer kurrë në një superfuqi.

 

Por që kur ish-oficeri i KGB-së, Vladimir Putin erdhi në pushtet, liberalët rusë e akuzojnë Kremlinin se po përpiqet të zbusë imazhin negativ të Stalinit, në mënyrë që të justifikojë qëndrimin e tij të gjatë në pushtet.

 

 

 

Më shumë

Mbërrijnë në Greqi turistët e parë nga Izraeli, secili me çertifikata vaksinimi

Një nga fluturimet e para me turistë nga Izraeli, mbërriti pak para orës 11 të mëngjesit në Greqi. Turistët nga Tel Aviv kishin në duar çertifikatën e vaksinimit, e cila u lejon atyre të fillojnë pushimet menjëherë, pa karantinë.   Sipas Presidentes së Komisionit, Ursula von der Leyen, çertifikata dixhitale e gjelbër është një […]

Provokimi i ri i Kremlinit – Putin ka gjithnjë me vete valixhen bërthamore

Presidenti rus, Vladimir Putin ka gjithnjë me vete instrumentet e nevojshme të komunikimit, përfshirë ata strategjikë, kudo që ai ndodhet. Këtë e ka pohuar zëdhënësi i Kremlinit, Dimitri Peskov, kur u pyet nëse Putini kishte me vete valixhen e tij bërthamore, gjatë fundjavës së kaluar në Siberi, bashkë me ministrin e tij të mbrojtjes. […]

A është mirë presidenti? Joe Biden pengohet disa herë në shkallët e avionit , Air Force One

Në një video të fundit të presidentit amerikan Joe Biden shihet ky i fundit teksa pengohet në shkallët e avionit Air Force One.   Ai është parë të pengohet disa herë duke ngjitur shkallët e avionit të premten.   Presidenti 78-vjeçar pavarësisht incidentit, u ngrit, por përsëri u pengua për herë të dytë […]

Takim i tensionuar SHBA-Kinë në Alaskë

Administrata e Presidentit Biden filloi të enjten bisedimet e para të nivelit të lartë në prani fizike me Kinën rivale, duke thënë se veprimet kineze kërcënojnë rendin global të bazuar në rregulla dhe duke u zotuar se Uashingtoni do të mbështesë miqtë e tij.   “Ne nuk kërkojmë konflikt, por ne e mirëpresim konkurrencën […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara