e premte 30 korrik 2021
e premte 30 korrik 2021

 

 

Disa dhjetëra persona u mblodhën të premten në Sheshin e Kuq të Moskës për të përkujtuar 68-vjetorin e vdekjes së Joseph Stalin.

 

Njerëzit vendosën lule, ngritën flamurin sovjetik dhe portrete të Stalinit, në kuadër të një ceremonie të organizuar nga Partia Komuniste.

 

“Stalini është ai që mposhti fashizmin. Ai u dha liri të gjitha vendeve, bashkoi të gjitha kombet. Stalini mëshiroi çdo njeri,” – u shpreh një qytetare, raporton euronews.

 

“Kam filluar të vij çdo vit. Në kohët sovjetike nuk vija, por tani vij sepse po jetojmë shumë keq. Nuk e dimë nëse do të vazhdojmë kështu, siç është aktualisht Rusia. Dhe gjithçka sepse nuk kemi ushtri, nuk kemi shtet. Dhe kjo është e frikshme,” – u shpreh nga ana tjetër një qytetar.

 

Stalini, që ishte lider i Bashkimit Sovjetik nga viti 1924 deri në vitin 1953, konsiderohet gjerësisht si diktator dhe përgjegjës për miliona të vdekur.

 

Edhe pse regjimi i tij u shënua nga një represion masiv, krizë urie dhe kampe pune për të burgosurit, ai konsiderohet një hero nga mbështetësit e vjetër, që thonë se pa të vendi nuk do ta kishte mposhtur dot Gjermaninë naziste dhe nuk do të ishte kthyer kurrë në një superfuqi.

 

Por që kur ish-oficeri i KGB-së, Vladimir Putin erdhi në pushtet, liberalët rusë e akuzojnë Kremlinin se po përpiqet të zbusë imazhin negativ të Stalinit, në mënyrë që të justifikojë qëndrimin e tij të gjatë në pushtet.

 

 

 

Më shumë

Bush: Tërheqja e trupave nga Afganistani, e gabuar

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George W. Bush, i cili mori vendimin për të dërguar trupat amerikane në Afganistan në vitin 2001 për të luftuar al-Kaidën pas sulmeve të 11 shtatorit, thotë se mendon se është e gabuar që trupat amerikane të tërhiqen tani ndërsa kryengritësit talebanë marrin kontrollin e një pjese gjithnjë […]

Tërheqja amerikane nga Afganistani, vendet e rajonit rrisin angazhimin diplomatik

Ndërsa tërheqja ushtarake Amerikane nga Afganistani është afër përfundimit, vendet e rajonit po shtojnë përpjekjet diplomatike që synojnë të ushtrojnë trysni mbi fraksionet afgane për të rifilluar bisedimet e bllokuara të paqes, të ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara, dhe për të parandaluar rrëshqitjen e vendin në një luftë të plotë civile.   Frika […]

Monstra e Kaspikut – Avioni sovjetik që duhej të kërcënonte perëndimin

Ekranoplani ka qenë gjatë Luftës së Ftohtë kërcënimi luftarak më serioz i sovjetikëve. Sot atraksion turistik.      

Talibanët marrin nën kontroll vendkalimin kryesor kufitar me Iranin

Zyrtarët afganë kanë njoftuar se talibanët kanë marrë nën kontroll një vendkalim të madh kufitar midis Afganistanit dhe Iranit.   Disa pamje të publikuara kanë treguar sesi forcat e talibanëve e heqin flamurin afgan nga çatia e zyrës doganore kufitare.   Vendkalimi kufitar – Islam Qala – është një nga pikat doganore më […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara