e diel 16 maj 2021
e diel 16 maj 2021

 

Rusia ka shpallur persona të padëshiruar (non grata) 10 punonjës të ambasadës amerikane në Moskë.

 

Masa merret si hakmarrje ndaj dëbimit të 10 diplomatëve rusë dhe sanksioneve të gjëra ndaj Rusisë të cilat u vendosën nga ana e Shteteve të Bashkuara.

 

SHBA-ja vendimin e arsyetoi me faktin se Rusia është përgjegjëse për veprimet kundër interesave të SHBA-së, përfshirë një fushatë të sulmeve kibernetike.

 

Ministria e Jashtme në Moskë tha se 10 punonjësit e ambasadës amerikane kanë afat deri në fund të ditës më 21 prill që ta lëshojnë vendin.

 

“Kjo masë është një përgjigje ndaj veprimeve armiqësore të palës amerikane kundër një numri të punonjësve të Ambasadës Ruse në Uashington dhe Konsullatës së Përgjithshme Ruse në Nju Jork, të cilët u deklaruan në mënyrë të paarsyeshme ‘persona non grata’, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme Ruse.

 

Tensionet midis Perëndimit dhe Rusisë janë rritur në javët e fundit për shkak të grumbullimit të trupave ruse pranë Ukrainës, sulmeve kibernetike dhe pretendimeve çeke se agjentët ushtarakë rusë kanë qenë prapa shpërthimit vdekjeprurës më 2014 në një depo të armëve.

 

Perëndimi ka kritikuar ashpër Rusinë edhe për burgosjen e udhëheqësit të opozitës ruse Aleksei Navalny pasi u helmua me një agjent nervor vitin e kaluar. REL

 

Më shumë

Amnesty International i rikthen Navalnit statusin e “të burgosurit politik”

Amnesty International të premten i kërkoi falje kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexei Navalny për heqjen e statusit të tij si “i burgosur i ndërgjegjes” dhe tha se do i kthente përcaktimin e mëparshëm.   Amnesty International njoftoi më 24 shkurt se nuk do t’i referohej më Navalnit si i burgosur politik me […]

Pekini i bën thirrje BE-së të ndalojë “mbjelljen e mosmarrëveshjeve” për Detin e Kinës jugore

Rreziqet e sigurisë në Detin e Kinës Jugore vijnë kryesisht nga jashtë rajonit, tha një zëdhënës i misionit kinez në Bashkimin Evropian (BE) të shtunën, duke kërkuar që BE të ndalojë mbjelljen e mosmarrëveshjeve.   “Deti i Kinës Jugore nuk duhet të bëhet një mjet për vende të caktuara për të përmbajtur dhe […]

Mbi 1.700 mbështetës të Navalnyt u arrestuan anembanë Rusisë

Më shumë se 1.700 protestues janë arrestuar nga policia ruse në të gjithë vendin gjatë protestave për lirimin e liderit të burgosur të opozitës, Aleksei Navalny.   Protestat mbarëkombëtare u mbajtën vetëm disa ditë pasi autoritetet ruse filluan procedurat për të mbyllur e Fondacionit Kundër Korrupsionit të Navalny (FBK), me pretendimin se ajo është […]

“Takohemi në zonën e konfliktit për të gjetur paqe”, Zelenski i drejtohet Putin

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski, i drejtoi një ftesë publike homologut rus, Vladimir Putin, për të mbajtur bisedime për paqe në zonën e konfliktit në lindje të vendit.   Në të njëjtën kohë u shpreh i gatshëm për luftë, teksa tha se ka mbështetje të plotë të partnerëve perëndimorë.   “A e dëshiron Ukraina […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara