Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

 

 

Rusia ka kërkuar garanci ligjore të detyrueshme që NATO do të heqë dore nga çdo aktivitet ushtarak në Evropën Lindore dhe Ukrainën si një ndër kërkesat mbi çështjen e sigurisë që dëshiron t’i negociojë me perëndimin.

 

Në listën e kërkesave të Moskës ishin edhe element të tillë si një veto ruse për anëtarësimin e Ukrainës në NATO, kërkesë që perëndimi e ka përjashtuar si mundësi.

 

Më herët gjatë kësaj jave Rusia ka kërkuar të këtë bisedime edhe me SHBA për të cilat kjo e fundit u shpreh e hapur por në këtë tryeze bisedimi edhe Amerika do të shpreh shqetësimet e saj.

 

Moska dorëzuar dy projekt-marrëveshje të hartuara nga diplomatet e saj për të cilat SHBA është shprehur skeptike duke thënë se këto janë kërkesa të papranueshme deri në këtë moment pasi në përmbajtjen e tyre janë elemente kyç që NATO dhe Aleatet Europian nuk do t’i pranonin.

 

Zyrtaret Amerikan kanë thënë se SHBA do t’i përgjigjen Moskës javën e ardhshme pas bisedimeve edhe me aleatet e tyre perëndimor.

 

Prej kohesh perëndimi ka ngritur shqetësimin mbi një sulm të mundshëm Rus ndaj Ukrainës ku janë paralajmëruar sanksione të forta ndaj Moskës në rast se vepron.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara