e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

Autoritetet shëndetësore ruse kanë urdhëruar ndërprerjen e përdorimit të respiratorëve Aventa-M, model i dhuruar edhe Italisë, pasi janë të lidhura me zjarrin e rënë në një qendër kurimi, ku qarku i shkurtër i tyre shkaktoi gjashtë të vdekur.

 

Enti rregullator i shëndetësisë, Roszdravnadzor, ndërpreu përdorimin e respiratorëve Aventa-M të prodhuar në prill 2020, në një fabrikë në Urale.

 

Në muajt e kaluar u dërguan në Itali, 150 modele të tilla, të destinuar për në spitalet e Bergamos dhe Milanos.

 

Respiratorët po përdoreshin për të kuruar pacientë në spitalet e Moskës dhe Shën Petërburgut, ku pak ditë më parë ra zjarr.

 

Këto respiratorë bënin pjesë edhe në një paketë ndihme ruse ndaj SHBA, të dërguara në fillim të prillit.

 

14 maj 2020

 

Më shumë

Franca do t’i kthejë Beninit 26 artefakte historike

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron tha se pa përfunduar muaji tetor do t’i kthejnë Beninit 26 artefakte historike të rrëmbyera nga ushtarët francezë në shekullin e 19-të, transmeton Anadolu Agency (AA).   Në një fjalim në Samitin Afrikë-Francë të mbajtur në Francë, Macron tha se deri në fund të muajit do të rikthejnë […]

NATO përgjysmon misionin e Rusisë në aleancë

NATO konfirmoi për Radion Evropa e Lirë se madhësia e misionit të Rusisë në aleancë është përgjysmuar, pas zbulimit se tetë anëtarë të ekipit diplomatik rus u përkisnin shërbimeve të inteligjencës në Moskë.   Një zyrtar i NATO-s i tha Radios Evropa e Lirë se aleanca “ka forcuar mbrojtjen, në përgjigje të veprimeve […]

Putin për krizën e çmimeve të energjisë: Fajin e ka Bashkimi Europian

Presidenti rus Vladimir Putin, duke iu referuar sot situatës në tregun e energjisë së gazit në Europë, tha se Europa ishte përgjegjës për politikën e gabuar të KE që refuzoi kontratat afatgjata për furnizimin me gaz natyror me Rusinë dhe u kthye në tregjet vendore.   “Komisioni Evropian bëri një gabim kur donte […]

Dy Koretë rivendosin komunikimin ndërkufitar

Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut rivendosën kanalin e komunikimit ndërkufitar.   Seuli tha se dy Koretë zhvilluan telefonatën e parë që nga gushti.   “Me rivendosjen e linjës së komunikimit Jug-Veri, Qeveria vlerëson se është siguruar një bazë për rimëkëmbjen e marrëdhënieve ndër-koreane”, tha përmes një deklarate Ministria e Unifikimit e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara