e premte 22 tetor 2021
e premte 22 tetor 2021

Rusia njoftoi se ka vendosur të zëvendësojë ushtarët me ata që konsideron si robotë më të shpejtë dhe më të saktë në fushën e betejës, dhe planifikon për të filluar testimin e një makine luftarake robotike.

 

Duke cituar deklaratat e fundit të zëvendësdrejtorit të Fondacionit të Kërkimit të Avancuar të Rusisë Vitaly Davydov, revista amerikane Forbes raportoi se robotika do të jetë e ardhmja e luftës për shkak të shpejtësisë së madhe të robotëve dhe saktësisë së tyre në përzgjedhjen e caqeve.

 

“Ushtarët gradualisht do të fillojnë të zëvendësohen nga “vëllezërit “e tyre robotë, të cilët mund të veprojnë më shpejt, më saktë dhe më selektiv sesa njerëzit,” u citua Davydov.

 

Sipas Forbes, “zhvillimi i robotëve për luftë është një fenomen ndërkombëtar.” Rusia, tha ajo, do të fillojë të testojë robotët e rinj të zhvilluar së fundmi, Marker UGV, deri në fund të këtij viti, megjithëse disa nga robotët e saj ushtarakë nuk kanë performuar mirë gjatë provave të mëparshme luftarake.

 

Sidoqoftë, Ministria Ruse e Mbrojtjes ka mbështetur shpresat e saj në Marker UGV, i cili i ngjan një tanku në miniaturë që nuk do të kishte nevojë për një ekuipazh.

 

Pentagoni po zhvillon gjithashtu aftësi ushtarake robotike dhe ka dalë me një metodë të ngjashme me Rusinë, thuhet në raport.

 

Më shumë

Mianmari do të lirojë mbi 5,000 të burgosur

Mianmari, shtet i njohur edhe si Burma, ka thënë se do të lirojë më shumë se 5,000 persona, të cilët janë burgosur gjatë protestave kundër puçit të muajit shkurt.   Mijëra persona janë ndaluar gjatë protestave të përgjakshme, pasi liderët ushtarakë kanë marrë pushtetin.   Lideri i Mianmarit, Gjenerali, Min Aung Hlaing, ka […]

SHBA hedh poshtë pretendimet e talebanëve për investime kineze në Afganistan

Zyrtarët amerikanë dhe analistë të pavarur reaguan në mënyrë skeptike të premten ndaj një pretendimi të talebanëve se Kina është gati të investojë miliarda dollarë në Afganistan.   Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Shtetet e Bashkuara shqetësohen më shumë të sigurojnë ndihmë për popullin afgan që po […]

Putin në “Javën e Energjisë Ruse”: Rritja e çmimeve të gazit në Europë ishte rezultat i mungesës së energjisë elektrike

Presidenti Vladimir Putin mori pjesë në seancën plenare të Forumit Ndërkombëtar “Java e energjetikës ruse”, që zhvillohet tani në Moskë. Ja disa teza kryesore nga fjala e tij:   Sipas rezultateve të vitit të kaluar konsumi global i energjisë primare u ul në 4.7%. Kjo ishte goditja më serioze për këtë degë në […]

Moska fton talebanët në bisedimet për Afganistanin më 19 tetor

Rusia i ka dërguar ftesë Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kinës, Pakistanit dhe talebanëve që të marrin pjesë në bisedimet e Moskës dhe Afganistanit, që do të mbahen më 19 tetor.   Lajmi është konfirmuar nga AFP, e cila citon burime ruse.   Gjatë një interviste për media, ministri i Jashtëm rus, Kabulov është […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara