e premte 30 korrik 2021
e premte 30 korrik 2021

 

 

Ambasada ruse në Bosnjë tha të enjten Rusia do të reagojë nëse Bosnja ndërmerr hapa drejt anëtarësimit në NATO, sepse Moska do ta perceptonte këtë si një akt armiqësor.

 

Bosnja ka kohë që ka shpallur integrimin në NATO dhe Bashkimin Evropian si objektiva strategjike. Por serbët e Bosnjës, të udhëhequr nga pro-rusi Milorad Dodik, i cili aktualisht kryeson presidencën trepalëshe të vendit, duan që vendi të mbetet neutral dhe të qëndrojë jashtë aleancës ushtarake të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara.

 

“Në rastin e afrimit praktik të Bosnjë-Hercegovinës dhe NATO-s, vendi ynë do të duhet të reagojë ndaj këtij akti armiqësor”, tha ambasada.

 

Ambasada ruse shtoi se qëllimi i NATO-s është një “luftë kundër Rusisë” dhe anëtarësimi në NATO do ta detyrojë Sarajevën të marrë anë në “konfrontimin ushtarako-politik”.

 

Bosnja dhe Serbia janë dy vendet e vetme të Ballkanit Perëndimor që mbeten jashtë NATO-s, pasi Maqedonia e Veriut u anëtarësua në aleancë vitin e kaluar.

 

Të enjten, ambasadori i ri rus në Bosnjë, Igor Kalabuhov, u takua me Zeljko Komsiçin, anëtarin e presidencës kroate që mbron integrimin e Bosnjës në aleancë.

 

Një deklaratë nga zyra e zotit Komsiç nuk përmend integrimin në NATO si temë të takimit, por tha se ata diskutuan reformat që Bosnja duhet të ndërmarrë drejt anëtarësimit në BE.

 

Rusia ka mbajtur prej kohësh një qëndrim kundër anëtarësimit të Bosnjës në NATO.

 

Anëtari i presidencës Komsiç dhe ai boshnjak Sefik Dzaferoviç nuk pranuan të takonin Ministrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov që vizitoi vendin në dhjetor, duke thënë se ai ka treguar mungesë respekti ndaj shtetit të tyre pas takimit të tij me zotin Dodik jashtë Sarajevës, pa asnjë flamur kombëtar të Bosnjës në sfond.

 

Më shumë

Marrëveshja e Dayton-it: Ka ardhur koha për drejtësi për Bosnje-Hercegovinën!

Pas më shumë se tre vitesh luftime palët në konflikt ranë në ujdi më 21 nëntor 1995 në Dayton/Ohie për një Marrëveshje të Paqes për Bosnje-Hercegovinën, si edhe një kushtetutë që deri më sot e paralizon vendin.   Pas dështimit të të gjitha përpjekjeve për t’i dhënë fund luftës që kishte shpërthyer që nga […]

Liderët e Bosnjës paralajmërojnë Dodikun

Lideri i Partisë së Veprimit Demokratik (SDA) Bakir Izetbegovoviq, Presidenti i Aleancës për një Ardhmëri më të Mirë në BeH (SBB), Fahrudin Radonçiq dhe udhëheqësi i Frontit Demokratik (DF) Zhelko Komshiq, e kanë porositur udhëheqësin e Unionit të Demokratëve të Pavarur (SNSD) Millorad Dodik dhe zyrtarëve të Republikës Serbe (RS) që të mos kalojnë […]

Presidenti i serbëve të Bosnje-Hercegovinës: Kriza zhduket kur të zhduket Bosnja

Një nga udhëheqësit e Bosnje-Hercegovinës ka bërë sërish thirrje për ndarjen e vendit, duke premtuar se do të bllokojë vendimmarrjen në qeveri.   Milorad Dodik, udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, një nga tre zyrtarët që formojnë institucionin e presidentit në Bosnje Hercegovinë, tha se kriza politike në vend do të zhduket vetëm kur të […]

25 vite pas luftës në Bosnje, Mostari mbetet i ndarë në bazë etnike

Mostari ishte qyteti që ndodhej në vijën e parë të konfliktit më vdekjeprurës të Europës pas Luftës së Dytë Botërore, 25 vite pasi u shkatërrua nga lufta, banorët thonë se qëndrojnë ende të ndarë.   Prej vitit 1992 deri në 1995, në Luftën e Bosnjës u vranë 100 mijë njerëz. Në ndërtesa janë ende […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara