e enjte 25 shkurt 2021
e enjte 25 shkurt 2021

 

Ndërsa shumë shtete evropiane po raportojnë për një rritje të rasteve të reja me coronavirus, Rusia bën me dije se ka regjistruar vaksinën e dytë ndaj COVID-19.

 

Lajmi është bërë me dije nga shefi i Kremlinit, Vladimir Putin.

 

Rreth 100 vullnetarë morën pjesë në provat klinike të vaksinës, ndërsa zyrtarët bën me dije se kjo vaksinë ka një nivel të lartë sigurie dhe efikasitet imunologjik.

 

Rusia regjistroi vaksinën e parë në botë kundër coronavirusit në fillim të gushtit, të quajtur ‘Sputnik V’, që u emërua në bazë të satelitit hapësinor të lëshuar nga Moska në 1957.

 

Të tjera kompani në të gjithë botën janë duke vijuar testimet, por deri më tani ende nuk ka një vaksinë përfundimtare ndaj COVID-19 e cila mund të përdoret në të gjithë botën.

 

Më shumë

Kuba hap ekonominë për bizneset private

Kuba ka njoftuar për reformë në ekonominë e saj që kontrollohet nga shteti. Vendi komunist ka vendosur që të lejojë bizneset private të veprojnë në shumicën e sektorëve të ekonomisë.   Ministrja e Punës, Marta Elena Feito, tha se vetëm një numër i vogël i sektorëve do të kontrollohen nga shteti.   Ekonomia […]

G7 kërkon lirimin e menjëhershëm të Navalnyt

Vendet e grupit G7 e quajtën të “motivuar politikisht” burgosjen e kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny dhe kundërshtuan “shtypjen e dhunshme” të protestuesve pro-Navalny nga ana e Rusisë.   Përmes një deklarate të përbashkët, ministrat e jashtëm të Shteteve të Bashkuara, Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë dhe Mbretërisë së Bashkuar kërkuan “lirimin e menjëhershëm […]

Forumi i Davosit – Presidenti i Kinës Xi Jinping, i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar për bashkim

Presidenti i Kinës Xi Jinping mori pjesë në Ngjarjen Virtuale të Forumit Ekonomik Botëror (WEF) të Axhendës së Davosit dhe mbajti një fjalim të posaçëm të hënën në Pekin përmes lidhjes me video.   “Pandemia është larg përfundimit. Ringjallja e fundit e rasteve të epidemisë na kujton se duhet të vazhdojmë luftën,” tha […]

Kthesë në politikën e jashtme të Turqisë

Turqia është e izoluar në masë të madhe në Lindjen e Afërt. Partneri më i ngushtë i saj, Katari, sapo vendosi për paqen me fqinjin e tij. Ky hap dhe ndërrimi i pushtetit në SHBA do të detyrojë Turqinë të ndërrojë rrugë.     “Një sinjal i mirë për stabilitetin në të gjithë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara