e diel 7 mars 2021
e diel 7 mars 2021

 

Ministria Ruse e Shëndetësisë njoftoi për fillimin e procedurës së regjistrimit të vaksinës së tretë ruse kundër koronavirusit. Një vaksinë e zhvilluar nga Qendra e Akademisë Ruse të Shkencave Çumakov për kërkimin dhe zhvillimin e preparateve Imunobiologjike aktualisht po kalon prova klinike.

 

Ajo është e ashtuquajtura vaksinë e virionit të plotë, që përmban virusin SARS-CoV-2, i cili është përpunuar posaçërisht në mënyrë që të ketë humbur vetitë e tij infektive, por në të njëjtën kohë ruan aftësinë për të shkaktuar një përgjigje imune.

 

Në gusht Ministria Ruse e Shëndetësisë regjistroi vaksinën e parë në botë për parandalimin e COVID-19, të zhvilluar nga Qendra Kërkimore Gamalei. Vaksina në fjalë mori emrin “Sputnik V”.

 

Në tetor ishte regjistruar një vaksinë tjetër ruse EpiVacCorona, e cila u zhvillua nga Qendra kërkimore “Vektor”.

Më shumë

Senati shpall të pafajshëm ish-Presidentin Trump

Senati amerikan votoi të shtunën për ta shpallur të pafajshëm ish-Presidentin Donald Trump nën akuzën për nxitje të rebelimit të ngritur nga Dhoma e Përfaqësuesve. Senati votoi me 57 vota pro për ta shpallur ish-presidentin fajtor dhe 43 jo fajtor. Meqenëse në gjyqin në Senat kërkoheshin 67 vota, ose dy të tretat për fajësimin, […]

Grusht shteti në Myanmar: Ushtria merr pushtetin

Kryeministren e Myanmarit, Aung San Suu Kyi tani e kanë arrestuar. Grushti i shtetit vazhdon.   Thashethemet kishte ditë që ishin shtuar, pavarësisht nga mohimet e gjeneralëve. Kryeministren de facto të Mianmarit, Aung San Suu Kyi tani e kanë arrestuar.   Përveç Suu Kyit, u arrestuan nga ushtria të hënën herët Presidenti Win […]

Komuniteti mysliman në Britaninë e Madhe do të udhëhiqet nga një grua

Komuniteti mysliman në Britaninë e Madhe do të udhëhiqet për herë të parë nga një grua. Këshilli Mysliman i Britanisë së Madhe e ka zgjedhur udhëheqëse Zara Mohammed. Ajo tha se ndihej “e përulur dhe e nderuar” për këtë përgjegjësi.   Mohammed do të marrë detyrën e Sekretares së Përgjithshme të ombrellës më […]

Izraeli u dhuron palestinezëve 5 mijë vaksina kundër COVID-19

Izraeli do të transferojë 5,000 vaksina kundër koronavirusit tek Autoriteti Palestinez, që të vaksinohen stafi mjekësor që është në vijën e parë të betejës me pandeminë. “Dërgesa e parë pritet të transferohet në fillim të javës së ardhshme”, tha të dielën Ministria izraelite e Mbrojtjes. Në njoftimin për media të ministrisë, nuk u bën […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara