e diel 25 korrik 2021
e diel 25 korrik 2021

 

 

Ashtu sic do vit, për fat të keq sezoni turistik po shoqërohet me humbje jetësh në plazhe. Vetëm gjatë ditës së martë, në plazhin e Durrësit humbën jetën dy pushues, njëri nga Serbia dhe tjetri nga Kosova.

Pothuajse gjithë zona e rërës është mbushur me çadra dhe shtretër plazhesh, që u takojnë subjekteve private. Këta të fundit janë të detyruar me ligj që të ndërtojnë një kullë vrojtimi 3 m të lartë dhe të paguajnë një vrojtues plazhi të certifikuar nga Federata e Vrojtuesve të Plazhit. Është e lehtë të verifikohet se janë mjaft të pakta kullat e vrojtimit. Këtë pohojnë edhe pushuesit:

 

Shumica e rasteve me vdekje që janë regjistruar në plazhe kanë ardhur nga infarkte kardiake dhe për këtë arsye mjekët sugjerojnë që pushuesit të bëjnë kujdes dhe ët shmangin temperaturat e larta.

 

Po cili është autoriteti që kontrollon mbarëvajtjen dhe zbatimin e ligjit për funksionimin e plazheve?

Task forca e krijuar për këtë qëllim detyron Agjencinë Kombëtare të Bregdetit dhe Agjencinë Kombëtare të Turizmit, por në grupin e punës duhet të ketë edhe përfaqësues të policisë së shtetit. Disa ditë më parë policia e shtetit nisi kontrollin e të gjithë plazheve private për të parë nëse ishin pajisur  apo jo me licensën përkatëse, por vetëm kaq.

 

Plazhet private vazhdojnë të funksionojnë në shkelje të ligjit, pa përmbushur detyrimet për ngritjen e kullave të vrojtimit dhe personelit përkatës.

 

Më shumë

Shqipëria Turistike dhe “Mihalët” e saj!

Historia e ‘Mihalit’ është përsëritur sërish në jug të vendit. Një çift peshuesish, kësaj here shqiptarë me një vajzë të vogël kanë shkuar për të kaluar disa ditë në bregdetin e Livadhit në Himarë, por fundi i tyre nuk ka qenë aspak i qetë.     Për shkak se nuk u kanë pëlqyer kushtet, […]

Ide që funksionon, turizmi me gomone

Nga vend që prodhonte emigrantë që largoheshin me gomone nga vendi, sot Shqipëria është kthyer në destinacion turistik, që mirëpret turistë që vijnë me gomone.   Besmir Lulaj lindi në vitin 1990, atëherë kur Shqipëria e dalë nga regjimi diktatorial me kufij të mbyllur, ishte e etur për botën e veçanërisht Europën.   Të […]

Turistët zbresin në jug – Sfidë e këtij sezoni mbetet siguria e jetës së pushuesve

Sokol Agolli po shijon rrezet e diellit buzë jonit. Ku duket se 70 vjeçari këtë fund maji e ka gjithë plazhin për vete.   “Uji është armiku kryesor i virusit”, thotë ai.   Ndryshe nga viti 2020 ku turizmi shqiptar u mbajt nga vendasit dhe vizitorët e rajonit këtë vit kanë filluar të […]

Pushuesit nga Kosova gjallërojnë bregdetin e Shëngjinit

Sezoni turistik veror 2021 pritet të jetë më i mirë sesa ai i vitit të shkuar. Tashmë kanë nisur rezervimet e organizuar nga Ukraina dhe Bjellorusia dhe pritshmëritë janë që polakët e çekët të rikthehen gjithashtu.   Tregje të reja si Bullgaria dhe Serbia kanë shfaqur interes. Peshën kryesore pritet ta mbajë turizmi shqipfolës, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara