e enjte 9 dhjetor 2021
e enjte 9 dhjetor 2021

 

 

Zyrtarë të lartë talebanë zbarkuan në Moskë për të marrë pjesë në një samit ndërkombëtar të organizuar nga Rusia. Në fokus të samitit janë zgjerimi i njohjeve ndërkombëtare për qeverinë talebane që mori kontrollin e vendit në muajin gusht, pas tërheqjes së plotë të ushtrisë amerikane.

 

Siguria e rajonit që vazhdon të rrezikohet nga destabiliteti, për shkak të grupeve terroriste si Shteti Islamik që vazhdojnë të jenë aktive, kryesisht në Afganistan. Krahas Rusisë, që përfaqësohet nga ministri i jashtëm Sergei Lavrov, pjesë e samitit janë zyrtarë nga 10 vende, përfshirë Kinën e Pakistanin, vendet e para që dhanë sinjale për njohjen e qeverisë së talebanëve.

 

Pjesëmarrjen në takim e refuzuan Shtetet e Bashkuara dhe për këtë Moska shprehu keqardhje. Megjithatë, kryediplomati rus Sergei Lavrov tha se samiti nuk është garanci se Moska i njeh liderët e rinj të Afganistanit. Sipas tij, Rusia kërkon të shohë nga talebanët dëshmi të një qeverisjeje të qëndrueshme dhe konform standardeve ndërkombëtare.

 

Analistët e shohin megjithatë, këtë samit si një përpjekje të Moskës për t’u rikthyer si faktor politik i rëndësishëm në rajon.

 

Më shumë

SHBA vendosin sanksione të tjera kundër Nord Stream 2

SHBA vazhdon të jetë kundër Nord Stream. Gazsjellësi i kontestueshëm pritet të sjellë gaz rus në Gjermani. Kërcënimet për vendosje sanksionesh, nuk do të thonë patjetër se projekti mund të dështojë.     SHBA kanë vendosur sanksione të tjera kundër gazsjellësit të kontestueshëm, Nord Stream 2. Ministria e Jashtme amerikane në Uashington, bëri të ditur […]

Rusia dërgon parashutistë në Bjellorusi

Të premten Rusia dërgoi parashutistë në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, ku qindra migrantë po përpiqen të kalojnë në Bashkimin Evropian.   Kremlini tha se dërgimi i trupave ka të bëjë me një stërvitje të përshpejtuar. Por kjo lëvizje përkon edhe me shtimin e forcave ushtarake ruse përgjatë kufirit me Ukrainën ndërsa veprimi po […]

Talebanët thonë se kanë kapur 600 militantë të Shtetit Islamik

Talebanët thanë të mërkurën se që nga kthimi i tyre në pushtet në muajin gusht, ata kanë ndaluar rreth 600 anëtarë të degës lokale të Shtetit Islamik, të njohur si Shteti Islamik i Provincës Khorasan.   Një zëdhënës i Drejtorisë së Përgjithshme të Inteligjencës, emri i ri i agjencisë afgane të spiunazhit nën […]

Thirrja nga Bjellorusia kalon përmes Turqisë

Në tetor, më shumë se 5000 emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, mbërritën në Gjermani nëpërmjet Bjellorusisë. Investigimi i ARD Report München tregon: itinerari është i organizuar mirë dhe kalon përmes Turqisë. Qendra e parë e pritjes në Eisenhüttenstadt është e rrethuar me gardhe të larta. Deri pak ditë më parë, çdo emigrant i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara