e enjte 25 shkurt 2021
e enjte 25 shkurt 2021

 

Situata nga COVID- 19 dhe Brexit pritet të jenë çështjet kryesore në samitin dy ditor të Bashkimit Evropian që mbahet në Bruksel.

 

Presidenti i Parlamentit Evropian David Sassoli pritet të nxisë udhëheqësit e BE- së të jenë më fleksibël në financimin më të madh të BE-së për programet Europiane dhe mbi sundimin e ligjit, dy çështje që kanë bllokuar bisedimet mbi buxhetin midis parlamentit dhe vendeve anëtare.

 

Në fund të ditës së parë të samitit Presidentja e Komisionit Evropian Ursula Von Der Leyen do të dalë në një konferencë për mediat së bashku me kreun e Këshillit Europian Charles Michel.

 

Në takimin e fundit të Këshillit Evropian udhëheqësit e BE- së i bënë thirrje Këshillit dhe Komisionit që të shtojnë më tej përpjekjet e përgjithshme koordinuese dhe të punojnë në zhvillimin dhe shpërndarjen e një vaksine, raporton euronews.

 

Drejtuesit do të vlerësojnë progresin e bërë ne këtë aspekt duke u ndalur edhe tek qasja e koordinuar ndaj masave të udhëtimit.

 

Më shumë

25 vjet përkujtime të Holokaustit në Bundestagun Gjerman

Prej vitit 1996, çdo vit në Bundestag përkujtohen krimet e nazizmit. Në fjalimet e tyre të mbijetuarit e Holokaustit ose kryetarët e shteteve të ftuar në parlamentin gjerman flasin edhe për rreziqet aktuale.   “Gjenocid” – a është ky term i përshtatshëm për të përshkruar shfarosjen sistematike të gjashtë milionë hebrenjve gjatë Luftës së […]

Suedia merr kryesinë e OSBE-së

Kryetarja e Përgjithshme e OSBE-së, Ministrja e Punëve të Jashtme të Suedisë, Ann Linde. (MPJ Suedi / Kristian Pohl)     Suedia mori kryesimin e OSBE-së, dhe vitin e ardhshëm do të përqendrohet në mbrojtjen e rendit evropian të sigurisë, adresimin e konflikteve të zgjatura dhe rritjen e demokracisë dhe barazisë gjinore.   “Suedia është […]

BREXIT – Babai i Boris Johnson. bën kërkesë për pasaportë franceze: “Unë do të jem gjithmonë evropian, kjo është e sigurt”

Ndërsa britanikët u ndanë nga BE-ja, Stanley Johnson, babai i kryeministrit britanik, kërkon shtetësinë franceze. Kjo ka shkaktuar komente shpotitëse.   Pas zbatimit përfundimtar të Brexit-it, pra largimit të Britanisë së Madhe nga tregu i brendshëm i BE dhe bashkimit doganor, babai i kryeministrit britanik, Boris Johnson, deklaroi se do të bëjkërkesë për të […]

Kina dhe BE shpallën përfundimin e bisedimeve mbi marrëveshjen e investimeve

Presidenti kinez Xi Jinping dhe udhëheqësit evropianë shpallën të mërkurën (30.12.2020) se dy palët kanë përfunduar në kohë bisedimet mbi marrëveshjen e investimeve.   Mbrëmjen e të premtes Presidenti i Kinës Xi Jinping zhvilloi një video-takim me kancelaren gjermane Angela Merkel, homologun francez Emmanuel Macron, presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel dhe kryetaren e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara