e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

 

Në momentet kur Bashkimi Europian po përballet me një sërë dilemash e sfidash, liderët më të pushtetshëm të tij rikonfirmuan unitetin e Unionit. BE thekson rëndësinë e bashkëpunimit me Aleancën e Atlantikut të Veriut.

 

Në ditën e parë të samitit të BE-së në Brdo afër Kranjës në Slloveni u dhanë mesazhe të forta nga krerët më të lartë.

 

“Ne duhet të dëgjojmë njëri-tjetrin para se të forcojmë unitetin tonë, pasi qasja jonë e përbashkët është ADN-ja e Bashkimit Europian” – deklaroi për gazetarët presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel.

 

Ai vuri theksin gjithashtu tek rëndësia e bashkëpunimit me Aleancën e Atlantikut të Veriut.

 

“Duke qenë në të njëjtën linjë me partnerët dhe aleatët tanë, një çështje shumë e rëndësishme që do të diskutojmë është një deklaratë e përbashkët mes nesh dhe NATO-s. Do të punojmë rreth saj dhe gjatë darkës informale do të shkëmbejmë këndvështrimet tona” – tha Michel para darkës informale mes krerëve të BE-së.

 

Marrëdhëniet e trazuara me SHBA-në për shkak të mosmarrëveshjeve me Francën për aleancën AUKUS në Paqësorin Jugor ishin interesi i gazetarëve në pyetjen drejtuar liderit francez Emmanuel Macron. Ai u pyet nëse presidenti i SHBA-së Biden do ta kuptojë tashmë rëndësinë e Francës si aleat.

 

“Do ta shohim, por unë u besoj vetëm fakteve. Shpresoj dhe besoj se është e dukshme dhe më frytdhënëse për të dyja vendet që të diskutojmë bashkarisht gjatë G20 dhe besoj se ky është rasti i duhur për të parë se si mund të riangazhohemi. Kjo nuk është çështje fjalësh dhe perceptimesh por ka të bëjë me faktin se çfarë mund të bëjmë bashkë.

 

Kancelarja gjermane Angela Merkel iu bashkua samitit të Brdo-s, duke u shfaqur fillimisht vetëm në momentet e fotografisë së përbashkët protokollare.

 

Në ditën e dytë të takimit (06.10) në qendër të bisedimeve pritet të jetë perspektiva e anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian.

 

Samiti i Brdos do të ketë në fokus të ardhmen e rajonit, por pritet të diskutohen një sërë temash me interes ndërkombëtar si: marrëdhënia me Kinën, situata e pasigurt në Afganistan, marrëdhëniet e trazuara me SHBA-në për shkak të mosmarrëveshjeve me Francën për aleancën AUKUS në Paqësorin Jugor dhe rritja e çmimeve të gazit.

 

Më shumë

Pak gatishmëri në BE për pranimin e refugjatëve nga Afganistani

Ministrat e Brendshëm të BE kërkojnë samit të jashtëzakonshëm lidhur me qëndrimin ndaj refugjatëve nga Afganistani. Fillimisht do të pranohen afganët, që kanë qenë bashkëpunëtorë të Perëndimit dhe hasin në rrezik akut.   Ministri i Brendshëm me periudhën më të gjatë në detyrë në BE u apeloi në ndërgjegje homologëve të tij. „Ne duhet […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

Konferenca e së ardhmes: Bashkimi Europian pyet qytetarët

Për një vit qytetarët e Bashkimit Europian do shprehin mendimin e tyre, kurse politikanët premtojnë t’i dëgjojnë. Por çfarë do të bëhet realitet nga këto ide? Eksperimenti me “konferencën e së ardhmes” në BE ka filluar.   Presidenti francez, Emmanuel Macron e sheh veten si babain e “konferencës për të ardhmen e Europës”. Këtë […]

Ushtarët paralajmërojnë për “luftë civile” në Francë

Një revistë e krahut të djathtë në Francë tha se mbi 100,000 njerëz kanë nënshkruar një letër të hapur të një grupi ushtarësh në shërbim, që paralajmërojnë për kërcënimin e luftës civile në Francë.   Letra, e publikuar të dielën vonë në “Valeurs Actuelles”, e akuzon Qeverinë për “koncesione” ndaj islamizmit dhe thotë se […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara