e premte 30 korrik 2021
e premte 30 korrik 2021

 

Sanremo këtë vit do të jetë krejt ndryshe.

 

Festivali i muzikës italiane do të zbatojë protokollin e plotë të masave kufizuese të Covid-19.

 

Pa spektatorët në sallë dhe me 3 juri të lidhura me anë të versionit online, 26 këngë do të performohen për pesë ditë me radhë në një garë ku do të zgjidhet kënga më e mirë italiane për vitin 2021.

 

Nata e parë e festivalit u hap nga Amadeus, i cili është gjithashtu dhe drejtori artistik i tij i cili u shoqërua nga i famshmi Fiorello, nga futbollisti i Milanit, Zlatan Ibrahimovic dhe këngëtari Achille Lauro.

 

Të ftuarit special për këtë natë ishin Loredana Berte, Diodato dhe infermierja italiane simbol e luftës kundër Covid-19 Alessia Bonare.

 

Fotografia e saj me shenjat në fytyre nga maska pas orëve të zgjatura në punë tregoi vështirësitë dhe punën e jashtëzakonshme të doktorëve dhe infermierëve gjatë emergjencës së pandemisë në Itali.

 

Këngëtarja e famshme Loredana Berte performoi disa nga këngët e saj më të mira, ndërkohë që Diodato këndoi këngën fituese të festivalit Sanremo 2020.

 

Këngët fituese të Sanremo 2021 do të zgjidhen nga tre juri të veçanta.

 

Juria e gazetarëve, e cila ka 33% të votës, televota me 34 % të votave dhe juria e përbërë nga një kampionim i popullsisë, nga grupe të ndryshme sociale.

 

Më shumë

Dua Lipa zbret Ed Sheran nga froni, bëhet këngëtarja më e pëlqyer në Britani

Këngët e Dua Lipa ishin këngët më të luajtura dhe dëgjuara në radio në Britaninë e Madhe përgjatë vitit 2020, duke e bërë artistet shqiptare këngëtaren më të preferuar për britanikët falë albumit të saj fitues të shumë çmimeve “Future Nostalgia”.     Në krye të klasifikimit ajo i ka dhënë fund mbretërimit të […]

Përmet, Konferencë Shkencore: “Vëllezërit Frashëri dhe Lasgush Poradeci”

175 vjetori i lindjes së përfaqësuesit të Rilindjes Shqiptare, poetit dhe shkrimtarit Naim Frashëri, u shënua në Përmet me një Konferencë Shkencore, “Vëllezërit Frashëri dhe Lasgush Poradeci”. Studiuesit risollën këto figura në tërë dimensionet që i karakterizonin. Aktiviteti u organizua nga Shoqata Atdhetare- Kulturore Mbarëkombëtare “Vëllezërit Frashëri”, Ministria e Kulturës, bashkia Përmet dhe Kryegjyshata […]

Pandemia sjell libra interesantë

Ndikimi i pandemisë së virusit korona nuk mund të mos përfshinte edhe lëmin e lëtërsisë në hallkat e saj shkrimtar-botues dhe lexues. E konsideruar si një prej periudhave më të rënda psikologjike të shekullit të fundit, pandemia duket se është menaxhuar me së miri nga ajo çfarë buron nga letërsia. Botuesit tregojnë se kjo […]

Nata finale e Festivalit Europian të Këngës, Peristeri u bën thirrje shqiptarëve ta mbështesin me votë

Këngëtarja e Anxhela Peristeri e cila të shtunën në mbrëmje do të përfaqësojë Shqipërinë në natën finale të Eurovisionit, u ka kërkuar të gjithë shqiptarëve jashtë shtetit të marrin pjesë në votimet e Eurovisionit. “Te gjithe shqiptaret qe jetojne jashte Shqiperise mund te votojne ne nr e shtetit perkates me kodin 02 ne momentin qe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara