e premte 3 dhjetor 2021
e premte 3 dhjetor 2021

 

 

Ndërtesa e Sarajeve të Toptanëve ka kaluar në pronësi të Bashkisë Tiranë si muze i qytetit.

 

Vendimi është marrë nga Këshilli i Ministrave, në të cilin sqarohet se pronarët e ndërtesës do të dëmshpërblehen me një shumë prej 252 314 551 lekësh që do të përballohet nga buxheti i Bashkisë Tiranë.

 

Për këtë vendim ka reaguar edhe kryebashkiaku Erion Veliaj, i cili shkruan në rrjetet sociale: “Me vendim të qeverisë shqiptare, nga sot, ndërtesa e Sarajeve është pronë e Bashkisë së Tiranës si muze i qytetit qe do evokojë traditën, si dhe historinë diplomatike”.

 

 

“Sarajet” u ndërtuan nga Selim Pashë Toptani në vitet 1833-1840. Kjo godinë njihet më së shumti si shtëpia e Servet Bej Libohovës, dhëndrit të Selim Pashës.

 

Godina ruajnë një arkitekturë otomane dhe janë shpallur monument kulture në vitin 1963 për faktin se përfaqësojnë një pjesë të historisë së vjetër të qytetit.

 

Pak muaj më parë, kësaj godine iu vu qëllimisht zjarri dhe aktualisht ruhet nga forcat policore.

 

 

Më shumë

Historia e mbrojtjes së hebrenjve gjatë “Shoah” do të mësohet me të njëjtin tekst në të gjitha shkollat e mesme në Izrael, Shqipëri e Kosovë

-Teksti është ndërtuar mbi bazën e përvojës së shpëtimit të tyre në Shqipëri-     Ambasada e Izraelit në Tiranë organizoi përurimin e tekstit të mësuesit dhe nxënësit “Mbrojtja e hebrenjve në Shqipëri gjatë Holokaustit (Shoah)”. I pranishëm në ceremoninë e përurimit Kryetari i Akademisë së Shkencave Skënder Gjinushi. Përurimi u bë me praninë e […]

Shqipëria në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Torino, me më shumë se 200 tituj

Shqipëria dhe letërsia e saj janë të pranishme edhe këtë vit, me një stendë të posaçme, në Panairin Ndërkombëtar të Librit, edicioni i 33-të i të cilit zhvillohet në Torino nga data 14 deri më 18 tetor 2021.   I vizituar çdo vit nga qindra mijëra vizitorë nga e gjithë Italia, Panairi Ndërkombëtar […]

Zbulohet stera 2300-vjeçare në sitin arkeologjik të Bylisit

Neritan Ceka: I përket shekullit III para Krishtit. Stera është e gjatë 50 metra dhe e thellë 8 metra dhe e mbuluar nga një sistem harqesh. Kërkimet arkeologjike në Bylis kanë nisur nga njësia e re “ArkeoBylis” e ngritur në Akademinë e Shkencave, kryesuar nga Neritan Ceka. Skënder Muçaj: Janë zbuluar dhe objekte të […]

“Mesdheu”, një film për krizën e emigrantëve në Evropë

“Mesdheu”, një film bazuar në një histori të vërtetë që tregon se si u shpëtuan më shumë se 62 mijë emigrantë në detin Mesdhe u shfaq premierë në Festivalin e Filmit në Romë.   Filmi artistik spanjoll tregon se si Oscar Camps, një qytetar katalanas dhe aktivist me një anije të vogël filloi […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara