e diel 28 shkurt 2021
e diel 28 shkurt 2021

 

Senati amerikan votoi të shtunën për ta shpallur të pafajshëm ish-Presidentin Donald Trump nën akuzën për nxitje të rebelimit të ngritur nga Dhoma e Përfaqësuesve. Senati votoi me 57 vota pro për ta shpallur ish-presidentin fajtor dhe 43 jo fajtor. Meqenëse në gjyqin në Senat kërkoheshin 67 vota, ose dy të tretat për fajësimin, ish-Presidenti Trump u shpall i pafajshëm. Shtatë republikanë u shkëputën nga linja partiake dhe votuan pro fajësimit.

 

Trazirat e 6 janarit nga mbështetësit e ish Presidentit Trump në Kapitol shkaktuan vdekjen e pesë personave, plagosjen e qindra të tjerëve dhe ngadalësimin e procesit demokratik të numërimit të votave presidenciale.

 

57 senatorë votuan të dielën se zoti Trump ishte drejtpërdrejt përgjegjës për nxitje të dhunës… vota këto të pamjaftueshme që ai të shpallej fajtor pasi kërkohej një shumicë prej dy të tretave të votave në Senat. Në këtë rast duheshin edhe 10 vota, pra 67. Shtatë republikan iu bashkuan demokratëve për dënimin e zotit Trump.

 

Gjyqi i parë në historinë amerikane për një ish president ishte edhe më i shpejti – plot pesë ditë intensive ku prokurorët e Dhomës së Përfaqësuesve shfaqën pamje të reja të ish-Nënpresidentit Mike Pence dhe ligjvënësve tjerë pak hapa larg protestuesve të dhunshëm.

 

“Kjo çështje ka të bëjë me transferimin paqësor, jo të dhunshëm të pushtetit që garanton sovranitetin e popullit”, tha Jamie Raskin, prokuror në gjyqin kundër ish-Presidentit Trump.

 

Ndaj më shumë se 200 protestuesve të dhunshëm janë ngritur akuza për veprimet e 6 janarit, ditë që ligjvënësit dhe analistët paralajmërojnë se mund të ishte pikë kthese për abuzimin e pushtetit presidencial.

 

Donald Trump është presidenti i parë ndaj të cilit u ngritën dy herë akuza. Shpallja i pafajshëm nga Senati i mundëson atij vazhdimin e karrierës politike, duke përfshirë edhe pjesëmarrjen në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.

 

REAGON ISH PRESIDENTI TRUMP

 

Ish Presidenti Donald Trump tha të shtunën se gjyqi në Senat kundër tij ishte një fazë tjetër e “gjuetisë më të madhe të shtrigave në historinë e vendit tonë”.

Më shumë

Biden mban qëndrim të ashpër ndaj Turqisë

Administrata e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden po mban një qëndrim të ashpër ndaj Turqisë për shkak të blerjes së sistemit raketor rus.   Biden nuk e ka ndryshuar qëndrimin e administratës së paraardhësit të tij, Donald Trump për këtë çështje.   “Pozicioni ynë nuk ka ndryshuar. Ne i bëjmë thirrje Turqisë […]

Një bombardues amerikan ka fluturuar mbi Gjirin Persik

Shtetet e Bashkuara njoftuan se një bombardues B-52 ka kryer një fluturim mbi Gjirin Persik si shenjë e demonstrimit të fuqisë dhe “parandalimit të një agresioni të mundshëm”. Njoftimi i ushtrisë amerikane vjen në kohën e tensioneve në rritje me Iranin dhe frikës se shkaku i tyre mund të vie deri te ndonjë sulm […]

G7 kërkon lirimin e menjëhershëm të Navalnyt

Vendet e grupit G7 e quajtën të “motivuar politikisht” burgosjen e kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny dhe kundërshtuan “shtypjen e dhunshme” të protestuesve pro-Navalny nga ana e Rusisë.   Përmes një deklarate të përbashkët, ministrat e jashtëm të Shteteve të Bashkuara, Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë dhe Mbretërisë së Bashkuar kërkuan “lirimin e menjëhershëm […]

Forumi i Davosit – Presidenti i Kinës Xi Jinping, i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar për bashkim

Presidenti i Kinës Xi Jinping mori pjesë në Ngjarjen Virtuale të Forumit Ekonomik Botëror (WEF) të Axhendës së Davosit dhe mbajti një fjalim të posaçëm të hënën në Pekin përmes lidhjes me video.   “Pandemia është larg përfundimit. Ringjallja e fundit e rasteve të epidemisë na kujton se duhet të vazhdojmë luftën,” tha […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara