e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

 

Këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për Covid-19, Anthony Fauci, po përballet me thirrjet për të dhënë dorëheqjen pasi dokumentet e sapo publikuara sugjeruan që agjencia e tij financoi kërkime ‘të rrezikshme’ lidhur me Institutin e Wuhan në Kinë, pavarësisht mohimeve të mëparshme.

 

Kërkesat për shkarkimin e këshilltarit shëndetësor vijnë pasi Intercept mori më shumë se 900 faqe materiale në lidhje me hulumtimin e koronavirusit të financuar nga agjencia Fauci-Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive (NIAID)-përfshirë kërkesat e papublikuara të granteve nga një organizatë me qendër në SHBA që i kaloi fondet federale Institutit të diskutueshëm të Virologjisë Wuhan (WIV) në Kinë.

 

Senatori republikan Rand Paul (Kentucky), i cili ka luftuar vazhdimisht me Faucin gjatë gjithë pandemisë Covid-19, njoftoi publikimin e dokumenteve në një postim të së martës, duke thënë se materialet “e bëjnë shumë të qartë se Fauci duhet të mbajë përgjegjësi.

 

Dokumentet e publikuara nga Intercept tregojnë se organizatës me qendër në SHBA, Aleanca EcoHealth, iu dhanë rreth 3.1 milionë dollarë financim të miratuar nga NIAID e Faucit – më vonë shuma u rrit në 3.7 milionë dollarë në total, sipas të dhënave të tjera qeveritare. Nga ai grant, 599,000 dollarë u dërguan në Institutin e Wuhan, veçanërisht për të financuar punën për ‘identifikimin dhe ndryshimin e koronaviruseve të lakuriqëve të naatës në natyrë që mund të infektojnë njerëzit’, sipas Intercept.

 

Aplikimi i grantit të firmës pranoi rreziqet e mundshme të paraqitura nga projekti, duke vënë në dukje se ‘puna në terren përfshin rrezik të lartë të ekspozimit ndaj SARS, CoVs ose të tjera koronaviruse ndërsa punoni në shpella me densitet të lartë të lakuriqëve të natës dhe potencialin që pluhuri fekal të thithet’.

 

Hulumtimi i përbashkët i Aleancës EcoHealth me WIV (Wuhan Institute of Virology) ka ngritur pyetje të tjera në lidhje me punën potencialisht të pasigurt në laboratorin Wuhan. Fauci ka mohuar në mënyrë të përsëritur se agjencia e tij financoi, drejtpërdrejt ose tërthorazi, çdo punë në WIV.

 

 

Më shumë

Putini kritikon praninë e trupave të huaja në Siri

Presidenti rus Vladimir Putin kritikoi praninë e trupave të huaja në Siri, duke thënë se ato janë atje kundër vullnetit të qeverisë siriane dhe po bllokojnë forcimin e vendit të shkatërruar nga lufta, thuhej në një njoftim të Kremlinit të martën.   Zoti Putin i referohej qindra trupave amerikane të dislokuara në Sirinë […]

Olimpiada ndëshkon Korenë e Veriut për mospjesëmarrje në Lojërat e Tokios

Autoritetet olimpike ndërkombëtare kanë pezulluar Korenë Veriore deri më 2022, për shkak të dështimit të Phenjanit për të dërguar ekipin në Lojërat Olimpike Verore që janë mbajtur muajin e kaluar në Tokio.   Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach, ka bërë të ditur këtë ndëshkim që, pezullon mbështetjen financiare dhe ia pamundëson […]

Talebanët emërojnë qeverinë e re të përkohshme

Talebanët emëruan Mullah Hasan Akhundin, një bashkëpunëtor i themeluesit të lëvizjes së tyre Mullah Omar, si kreun e qeverisë së re të përkohëshme të Afganistanit të martën dhe Mullah Abdul Ghani Baradarin, kreun e zyrës politike, në postin e zëvendës kryeministrit.   Sarajuddin Haqqani, djali i themeluesit të rrjetit Haqqani, të përfshirë në listën […]

Senatori amerikan: “Agjencia e Faucit i dha fonde Institutit të Wuhan e financoi studime për Covid-19 në Kinë”

Këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për Covid-19, Anthony Fauci, po përballet me thirrjet për të dhënë dorëheqjen pasi dokumentet e sapo publikuara sugjeruan që agjencia e tij financoi kërkime ‘të rrezikshme’ lidhur me Institutin e Wuhan në Kinë, pavarësisht mohimeve të mëparshme.   Kërkesat për shkarkimin e këshilltarit shëndetësor vijnë pasi Intercept […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara