Tuesday 28 May 2024
Tuesday 28 May 2024

 

  

Një grup serbësh të Bosnjës – ish të burgosur të kohës së luftës dhe të afërm të disa prej atyre që janë ende të zhdukur nga lufta – protestuan jashtë Gjykatës Shtetërore të Bosnjës për atë që ata thanë se ishte një mungesë veprimi në lidhje me krimet e luftës të kryera kundër serbëve gjatë luftës së viteve 1992-1995 në Bosnje dhe Hercegovina.

 

Rreth njëqind serbë të Bosnjës, të transportuar me autobusë në Sarajevë nën shoqërimin e policisë, organizuan një protestë të martën përpara ndërtesës së gjykatës dhe prokurorisë shtetërore të Bosnjës, duke mbajtur pankarta dhe fotografi të serbëve të vrarë gjatë luftës për të protestuar ndaj një neglizhence të perceptuar për krimet e kryera kundër serbëve.

 

Protesta vjen pas arrestimit javën e kaluar të shtatë oficerëve të policisë serbe të Bosnjës të akuzuar për krime lufte në rajonin lindor të Bijeljinës dhe një vendimi apeli në nëntor që rrëzoi dënimin e Sakib Mahmuljin, ish-komandantit të Korpusit të Tretë të Ushtrisë Boshnjake, për dështimin për të ndaluar torturimi dhe vrasjen e të burgosurve serbë.

 

“A mund të më tregojë dikush nga ju se kur u identifikua viktima e fundit serbe e luftës? Unë nuk e mbaj mend”, tha Veselko Pejic, babai i të cilit, Milos Pejic, është ende i zhdukur nga lufta. “Do të vazhdoj të kërkoj sa të jem gjallë.”

 

“Ne kemi ardhur këtu për t’u treguar fqinjëve tanë në Sarajevë dhe shtetit të përbashkët të Bosnjës dhe Hercegovinës se ne duhet të punojmë dhe të bashkëpunojmë në një mënyrë tjetër nëse duam të jetojmë në paqe dhe prosperitet”, tha Pejic, nga fshati Vozuca rreth 100 kilometra në veri të Sarajevës.

 

Gjithashtu nga Vozuca, Raduska Pavlovic tha se djali i saj ishte zënë rob gjatë luftës. “Unë po kërkoj djalin tim, Sladjan. Dua ta gjej sa jam ende gjallë dhe ta varros si duhet”, tha ajo.

 

Rreth 100,000 njerëz vdiqën në luftën e Bosnjës, shumica e tyre myslimanë boshnjakë. Rreth 7,603 janë ende të klasifikuar si të zhdukur. Republika Srpska e populluar kryesisht nga serbët thotë se 1,652 persona nga entiteti i saj janë ende të zhdukur.

 

Disa serbë argumentojnë se sistemi i drejtësisë është i njëanshëm kundër tyre, një pretendim që autoritetet shtetërore boshnjake e kundërshtojnë.

 

“Si ka mundësi që ne kemi heronj nga njëra anë dhe kriminelë nga ana tjetër?” tha Andjelko Nosovic, president i Shoqatës së të Burgosurve të Republikës Srpska. “Gjithçka që kërkojmë është që kjo gjykatë e padrejtësisë më në fund të fillojë të bëjë punën e saj dhe të tregojë respekt për të gjitha viktimat që humbën jetën.”

BIRN

Më shumë

Bosnjë Hercegovina: “Konflikt i ngrirë me paqe të papërfunduar”

Bosnjë Hercegovina diskutohet në Këshillin e Sigurimit. Qëndrimi i SHBA-së: Asnjë etnitet nuk ka të ardhme jashtë Bosnjë Hercegovinës.     Kur flitet për Bosnjën në Këshillin e Sigurimit e marrin fjalën shumë palë: Anëtarët e Këshillit të Sigurimit, ata të përhershmit Rusia dhe SHBA, Franca, Mbretëria e Bashkuar dhe Kina dhe 8 të […]

Bosnja pritet të diskutojë njohjen e Kosovës

Në Sarajevë sot pritet të debatohet për njohjen e Kosovës dhe lëvizjen e Ambasadës së Bosnjë e Hercegovinës nga Tel Avivi në Jerusalem.   Në takimin e rregullt të Presidencës do të diskutohet edhe kriza e emigranteve në Bosnjë dhe situata epidemiologjike në vend.   BeH nuk e ka njohur ende Kosovën shtet […]

25 vjet nga masakra e Srebrenicës

25 vjet më parë, rreth 8 mijë burra dhe djem myslimanë u vranë nga forcat serbe të Bosnjës në masakrën më të madhe të Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore. Më shumë se 1 mijë burra dhe djem boshnjakë që vdiqën gjatë rrethimit të vitit 1995 konsiderohen ende të zhdukur. Më shumë se […]

Bosnjë-Hercegovina mbetet e përçarë edhe 25 vjet pas Dejtonit

Këshilli i Sigurimit të OKB mbajti këtë javë një debat virtual për Bosnjë-Hercegovinën. Përfaqësuesi i Lartë, Valentin Inzko, foli mbi procesin e zbatimit të paqes në BH në periudhën 16 tetor – 15 prill.   Duke folur për gjendjen e përgjithshme politike Valentin Inzko, thotë se liderët politikë dhe institucionalë në BH kanë treguar gatishmëri […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara