e martë 22 qershor 2021
e martë 22 qershor 2021

Në foto: Kryetari i komunës së Podujevës Shpejtim Bulliqi, duke zbuluar memorialin të shtunën

 

 

Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë i kërkoi komunës së Podujevës të korrigjojë një memorial të zbuluar së fundmi për pasagjerët e autobusit të vrarë në një sulm ajror të NATO-s në 1999 sepse ai nuk përfshin edhe emrat e viktimave serbe.

 

 

Fondi për të Drejtën Humanitare të Kosovës të mërkurën i bëri thirrje komunës së Podujevës që të shtojë emrat e 13 viktimave serbe në pllakën përkujtimore që përkujton 44 personat që humbën jetën kur një predhë e NATO-s goditi një autobus në një urë në Lluzhan më 1 maj 1999.

 

Memoriali u zbulua nga kryetari i komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, të shtunën, në 22-vjetorin e sulmit, por ai përkujton vetëm 31 viktimat shqiptare të Kosovës, tha FDH në një deklaratë.

 

“Mohimi i viktimave mbi baza etnike është një fyerje ndaj viktimave dhe familjeve të tyre dhe thjesht thellon përçarjet midis komuniteteve në Kosovë”, thuhej në deklaratë.

 

FDH gjithashtu shprehu shqetësim për institucionet lokale dhe shtetërore që kontribuojnë në “përforcimin e narrativave të njëanshme, që paraqesin versione selektive të historisë”.

 

Kryetari Bulliqi e mbrojti memorialin, duke pretenduar se ai tregonte se kishte pasur viktima të tjera të sulmit ajror sepse pas emrave të 31 shqiptarëve të Kosovës, një numër 32 është shënuar në pllakë ndjekur nga një elips.

 

“Në fund të pllakës ka tre pika, që do të thotë se ka edhe të tjerë”, tha ai për BIRN.

 

Bulliqi pretendoi se komuna po mbështetej në informacione nga një komision komunal, i cili nuk kishte informacione të konfirmuara për viktima të tjera të sulmit.

 

Ai nuk konfirmoi nëse memoriali do të azhurnohej nëse dalin emra të tjerë.

 

Duke iu përgjigjur komenteve të Bulliqit, Bekim Blakaj, drejtori ekzekutiv i FDH-së, tha për BIRN se përfshirja e tre pikave në pllakë nuk ishte “dinjitoze për viktimat”.

 

“Vendosja e tre pikave do të thotë që komuna e dinte se kishte viktima të tjera dhe se duheshin kryer më shumë hulumtime”, tha Blakaj.

 

“Është e papranueshme. Midis viktimave kishte fëmijë serbë, ashtu si kishte edhe fëmijë shqiptarë… Mund ta imagjinoni se si ndihen familjet e viktimave”, shtoi ai.

 

Autobusi që u godit ishte një shërbim i rregullt ekspres që lidhte kryeqytetin e Kosovës, Prishtinën, me Nishin në Serbi dhe disa prej udhëtarëve ishin fëmijë.

 

NATO shprehu keqardhje për vdekjet, por këmbënguli se ura ishte një shënjestër e ligjshme ushtarake.

 

Bombat e NATO-s vranë gabimisht civilë në disa raste gjatë fushatës ajrore 78-ditore të aleancës ushtarake perëndimore që synonte ta detyronte Sllobodan Millosheviçin t’i jepte fund shtypjes së dhunshme të forcave të tij ndaj shqiptarëve të Kosovës.

 

 

Më shumë

Udhëheqësit e Manastirit të Deçanit nuk pranojnë dialog me kryeministrin Kurti

Udhëheqësit e Manastirit të Deçanit refuzojnë ta takojnë kryeministrin e Kosovës. Ata kërkojnë që më parë Kurti të zbatojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese, që pronat përreth Manastirit të regjistrohen si prona të Kishës.   Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ditë më parë i dërgoi një letër kryemurgut të Manastirit të Deçanit Sava Janjiç, ku […]

Qeveria Kurti hesht lidhur me Manastirin e Deçanit

Qeveria e Kosovës qëndron e heshtur lidhur me kërkesën e shteteve të QUINT-it (Shtetet e Bashkuara, Franca, Gjermania, Italia e Britania e Madhe) për respektimin e vendimit të Gjykatës Kushtetuese lidhur me tokën e Manastirit të Deçanit.   Shefat e misioneve e këtyre shteteve të mërkurën (19 maj) përmes një komunikate të përbashkët […]

Kurti: Bisedimet me Serbinë nuk mund të vazhdojnë njësoj si në të kaluarën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të martën mbrëma në Bruksel se bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë nuk do të jenë njësoj si në të kaluarën dhe se në thelbin e tyre duhet të jetë njohja e ndërsjellë.   Ai i bëri këto komente pas një darke punë të organizuar nga shefi […]

40 – vjetori i Demonstratave të Prishtinës, ekspozita “Vullkani i Kosovës” në Pazarin e Ri në Tiranë

Demonstratat e pranverës së vitit 1981 në Prishtinë janë një moment kyç në historinë e Kosovës dhe në këtë 40 – vjetor, Angjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës ka realizuar këtë ekspozitë. Pas Prishtinës, saktësisht aty ku nisën demonstratat dhe çeljes së saj në disa qytete të Kosovës, 4 dekada kthese në historinë e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara