e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

Serbia është përfshirë në incidente politike në 24 orët e para të lirisë pas gjendjes së jashtëzakonshme. Këtu Boshko Obradovic, i lëvizjes nacionaliste opozitare “Dveri” ka bllokuar Ministrin e Shëndetësisë para Kuvendit. Pak më vonë vjen deri tek përleshja fizike në mes të deputetëve. Policia ka arrestuar 15 persona nga kjo ngjarje që pasoi incidentet që filluan me protestat e një natë më parë. Presidenti Alleksandar Vuçiç ka thënë se fashizmi nuk do të lejohet në Serbi.

 

Me lugë dhe tenxhere kundër presidentit. Shumë serbëve nuk u ka pëlqyer politika gjatë pandemisë dhe një grup qytetarësh i mbështetur nga opozita kanë shfrytëzuar natën e parë të lirisë për të bërë protestë në rrugë në vend të ballkoneve. Shumë figura publike kanë arritur në parkun para presidencës. Pandeminë, Alleksandar Vuçiç, thonë e shfrytëzoi për të forcuar qeverisjen e tij të fortë, raporton tv klan.

 

“Ky është një guxim qytetarëve dhe përshkruan dinjitetin tonë. Tani ju ftoj të formojnë një zinxhirë rreth presidencës ta dëgjojmë këtë simfoni të lirisë. Është ora 20:05”.

 

Pasi u afruan fare afër rrethojave të presidencës, gjendja vijojë e qetë edhe për pak minuta me brohoritjet: “Vuçiç ik” dhe shumë të tjera.

 

Këtu durimi përfundoi dhe me sa duket karantina ka bërë punën e saj. Tek porta e hyrjes kryesore të Presidencës u nisën edhe disa lider të opozitës, por sigurimi i Presidentit u doli para, ndonëse nuk dihej nëse Vuçiç ishte brenda. Pas një kohe kjo situatë u mbyll pa më shumë incidente. Protesta janë bërë edhe në disa qytete dhe është njoftuar vazhdimi ditëve të ardhshme.

 

8 maj 2020

Më shumë

Gjykata shpall të kundërligjshëm vendimin e vitit 2012 për pagesën e energjisë në veri të Kosovës

Gjykata Themelore në Prishtinë e shpalli të hënën të kundërligjshëm vendimin e Zyrës së Rregullatorit të Energjisë për të faturuar tek konsumatorët e tjerë shpenzimet e energjisë elektrike për katër komunat e veriut të Kosovës të banuar me shumicë serbe, gjatë periudhës 2012 deri më 2017.   Vendimi i Gjykatës pasoi padinë e […]

“Qetësi para stuhisë”/ Politikanët serbë dhe kroatë po punojnë me urgjencë për t’a shpërbërë Bosnjë e Hercegovinën

Gazeta gjermane, Tageszeitung gjithashtu paralajmëron për zhvillimet e fundit, duke shkruar se “politikanët serbë dhe kroatë po punojnë urgjentisht për ta shpërbërë Bosnje e Hercegovinën”, shkruan Deutsche Welle, Gazeta gjermane Tageszeitung (taz) e fillon artikullin me një përshkrim të një lokali çaji në Sarajevë të quajtur “Franz dhe Sophie” dhe kujton vrasjen e trashëgimtarit austriak […]

Riafirmimi i perspektivës evropiane të Ballkanit Perëndimor, Charles Michel: Gati të investojmë shumë para, por edhe për të ndihmuar në reforma

Bashkimi Evropian dëshiron të riafirmojë perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor, por për këtë duhet bërë ende shumë.   Bashkimi Evropian ditën e dytë të samitit ia kushtoi Ballkanit. I pari nga udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor që arriti në takimin e Brdos ishte presidenti malazez, Milo Djukanovic. Menjëherë pas tij, erdhi Presidenti i Serbisë, Aleksandar […]

“Besnikëria ndaj shokëve” çoi në gjykatë krerët e veteranëve të luftës në Kosovë

Liderët e Shoqatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës shpresuan se marrja nga ana e tyre e dosjeve të rrjedhura të rasteve të krimeve të luftës do të minonte gjykatën që po përgatitet të gjykojë kolegët e tyre guerilë, por në vend të kësaj ajo çoi në gjykimin e tyre […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara