e shtunë 23 janar 2021
e shtunë 23 janar 2021

 

Bashkësia fetare Islame në Maqedoninë e Veriut (BFI) zgjodhi të mërkurën kryetarin e saj të ri. Ai është Shaqir Fetahu, i cili e kishte ushtruar këtë post që prej shkarkimit të tashmë ish-kryetarit Sulejman Rexhepi para pak muajsh.

 

Zoti Fetahu ka qenë për shumë vite myfti i Gostivarit dhe bashkëpunëtor i ngushtë i ish-kreut të Bashkësisë Islame, Rexhepi, i cili qe bërë objekt i një sërë skandalesh.

 

Kundërshtarët e kryetarit të ri vërejnë se zgjedhja nuk është bërë në mënyrë të rregullt për shkak se janë shkelur normat kushtetuese të kësaj bashkësie.

 

Ndërkohë, zoti Shaqir Fetahu u zgjodh me 18 vota nga një Këshill i njohur si “Rijaset” ku bëjnë pjesë të gjithë myftitë e qendrave (qyteteve) ku ka besimtarë myslimanë në Maqedoninë e Veriut dhe përfaqësues të disa institucioneve të tjera. Ai u shpreh para medias se do të angazhohet për ta vënë Bashkësinë Islame në rrugë të drejtë.

 

Dy kandidatë ishin në garë për kreun e institucionit më të lartë të komunitetit mysliman në vend. Krahas zotit Fetahu garonte dhe myftiu i Tetovës, Qani Nesmi, i cili mori tre vota nga anëtarët e këshillit.

 

Ky këshill shkarkoi Sulejman Rexhepin nga posti në muajin maj të këtij viti në bazë të Nenit 58 të Kushtetutës së BFI-së. Ky nen thotë, mes tjerash se kreu i komunitetit “mund të shkarkohet në rastet kur qëndrimi dhe puna e tij është në kundërshtim me normat islame dhe aktet normative të BFI-së; nëse punon kundër dispozitave dhe vendimeve të organeve kompetente të BFI-së, apo nëse keqpërdor pozitën në dëm të interasave të BFI-së”.

 

Ish-kryetari i BFI-së Sulejman Rexhepi pat zgjuar mjaft vëmendje në publik pasi disa portale njoftuan se ai kishte tërhequr 1 milion euro nga llogaria bankare e BFI-së në një bankë të Shkupit. Por, zyra e tij i mohoi shkrimet duke bërë të ditur se bëhej fjalë jo për tërheqje, por për depozitim fondesh nga Ministria e Financave për një procedurë denacionalizimi dhe se shumat janë përdorur për pagesën e rrogave të të punësuarve në BFI. “Kjo ka ndodhur para një viti dhe jo tash, siç shkruajnë mediat”, nënvizonte zyra e zotit Sulejman Rexhepi, raorton voa.

 

Lajmi tjetër kishte të bënte me martesën e 74 vjeçarit Rexhepi në pranverë të këtij viti me një grua 25 vjeçare. Ai kishte humbur bashkëshorten katër vjet më parë.

 

 

Megjithatë, Këshilli i BFI-së nuk e bëri të qartë nëse motivet për shkarkimin e tij kishin të bëjnë me këto dy zhvillime.

 

Ish-kreu i BFI-së Rexhepi njihet për deklaratat kontraverse, teksa pas faljes së Bajramit të fundit në xhaminë Mustafa Pasha në Shkup, e shpalli “koronavirusin të vdekur” në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Ai më herët kishte kërcënuar më shumë se një herë pushtetin se do të pengonte besimtarët të dilnin për të votuar në zgjedhje politike.

 

Më shumë

Maqedonia e Veriut do të zgjasë për gjashtë muaj gjendjen e krizës

Qeveria e Maqedonisë së Veriut i ka kërkuar Kuvendit vazhdimin e gjendjes së krizës në këtë shtet edhe për gjashtë muaj, me qëllim të siç thuhet “përballjes sa më efikase me pandeminë dhe mbrojtjen e shëndetit të popullatës”.   Qeveria vendimin e miratoi me kërkesë Komitetit Drejtues të Krizave, organ ky që po menaxhon […]

“Shqiptar i vdekur, shqiptar i mirë”, thirrjet që s’po ndalen, institucionet shtetërore po heshtin (VIDEO)

Thirrjet antishqiptare nuk kanë të ndalur rrugëve dhe shesheve të Shkupit. Institucionet e shtetit po fshihen prapa këtyre grupimeve tifozësh që po nxisin tensione dhe padurueshmëri. “Shqiptar i vdekur, shqiptar i mirë” është thirrja që edhe dje u dëgjua në lagjen Gjorçe Petrov të Shkupit. Dhjetëra tifo të rinj maqedonas, përfshirë mosha të ndryshme, […]

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria po kërkon mbështetje nga Bashkimi Evropian, që në kuadër të kornizës negociuese mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së, të futet edhe Marrëveshja për fqinjësi të mirë, që dy shtetet e nënshkruan në vitin 2017.   “Marrëveshja bilaterale mes Shkupit dhe Sofjes për fqinjësi të mirë duhet të jetë pjesë e kornizës negocuese për […]

19 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

Marrëveshja Kornizë e Ohrit, që u nënshkrua para 19 vjetësh dhe është një kontratë shqiptaro-maqedonase për raportet e reja shoqëroro-politike dhe ndërtimin e mëtutjeshëm të Maqedonisë.   Kjo kontratë e të dy popujve u bë e mundshme pas luftës së armatosur, që ndodhi në vitin 2001. Marrëveshja u realizua me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara