e diel 28 shkurt 2021
e diel 28 shkurt 2021

 

Shtatori i këtij viti ishte më i nxehti i regjistruar ndonjëherë në botë, sipas shërbimit të klimës së BE, duke e vendosur vitin 2020 më afër rekordit të vitit më të nxehtë.

 

Shtatori i vitit 2020 ishte 0.05 gradë Celsius më i ngrohtë se i vitit 2019 dhe regjistroi shtrirjen e dytë më të ulët të akullit në detin Arktik, si për mesataren ditore ashtu edhe për atë mujore.

 

Kjo vjen pas një periudhe me temperatura jashtëzakonisht të larta në brigjet e Siberisë Veriore në Lindjen e Mesme, ndërsa Europa gjithashtu përjetoi një valë nxehtësie, raporton euronews.

 

Këto shifra të fundit të temperaturës tregojnë se planeti është në të njëjtin nivel me temperaturat e vitit 2016, që është regjistruar si viti më i ngrohtë deri më tani dhe, në varësi të muajve në vijim, 2020 mund ta tejkalojë këtë rekord.

 

Më shumë

IGJEUM: Në 24-26 janar reshje intensive shiu, borë në zonat malore

Sipas llogaritjeve të IGJEUM, përgjatë dt. 24-26 Janar 2021 priten reshje intensive, të cilat do të jenë më të përqëndruara në veri dhe në jug të territorit. Nga llogaritjet hidrologjike të IGJEUM, këto reshje do të sjellin rritje të prurjeve dhe niveleve në Lumenjtë Drin-Buna, Liqenin e Shkodrës dhe Lumin Vjosa. Në pjesët e […]

Profesionistët 5 vjet pa shkrepur çiften, kontrabandistët po bëjnë kërdinë

Gjuetia e paligjshme vijon të jetë problem në lagunën e  Nartës. Mëngjezin e sotëm, peshkatarë të zonës kanë konstatuar flamingo të qëlluar me armë zjarri gjuetie.   Më herët, ky shqetësim është ngritur edhe nga Administrata e Zonave të Mbrojtura nën administrimin e së cilës është zona e mbrojtur Vjosë – Nartë.   Dy […]

Ngrohja globale po shkrin akullnajën e fundit në Venezuelë

Akullnaja e fundit në majën Humboldt do të shkrihet plotësisht brenda një kohe të shkurtër Për shkak të ngrohjes globale, akullnaja e fundit në majën Humboldt, e cila njihet si maja e dytë më e lartë në shtetin e Amerikës Jugore, Venezuelë, po shkrihet me shpejtësi. Sipas lajmit të uebfaqes “El Nacional”, studiuesit venezuelas njoftuan […]

Foka e Mesdheut vazhdon të na befasojë në brigjet e Karaburunit (video)

Foka e Mesdheut (Monachus monachus) është dëshmuar disa ditë më parë në afërsi të bazës ushtarake në Pashaliman. Ky raportim u krye nëpërmjet pamjeve filmike të regjistruara nga një vizitor në zonë.   Prania e këtij lloji në brigjet e Shqipërisë na bën krenarë dhe na motivon akoma më tepër për të ruajtur ekosistemet […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara