e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

Shtetet e Bashkuara kanë përsëritur qëndrimin se angazhohen që Irani të mos posedojë armë bërthamore, disa ditë para se të rifillojnë bisedimet indirekte në Vjenë të Austrisë, që kanë për qëllim ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015 e cila kishte kufizuar programin bërthamor të Iranit në këmbim të heqjes së sanksioneve.

 

Sekretari i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara, Lloyd Austin tha më 20 nëntor se Uashingtoni do të parandalojë Iranin që të posedojë armë bërthamore dhe do të kundërshtojë “përdorimin e rrezikshëm” të dronëve vetëvrasës në Lindjen e Mesme.

 

“Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara për të parandaluar që Irani të ketë një armë bërthamore. Ne mbetemi të përkushtuar që kjo çështje të zgjidhet përmes diplomacisë”, tha Austin gjatë një vizite në Bahrein.

 

Aleatët arabë të SHBA-së kanë shprehur disa herë shqetësime sa i takon programit bërthamor të Iranit dhe aktivitetet ushtarake të Teheranit në rajon.

 

“Nëse Irani nuk është i gatshëm të angazhohet seriozisht, atëherë ne do të shikojmë të gjitha opsionet e nevojshme për të mbajtur Shtetet e Bashkuara të sigurta”, shtoi ai.

 

Që kur presidenti i atëhershëm Donald Trump tërhoqi në mënyrë të njëanshme Shtetet e Bashkuara nga marrëveshja bërthamore me Iranin në vitin 2018, një seri incidentesh kanë goditur rajonin, duke përfshirë sulme me dronë dhe sulme që kanë shënjestruar anijet në det. Teherani ka ulur angazhimet për zbatimin e marrëveshjes.

 

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, ka premtuar se do t’i bashkohet sërish marrëveshjes bërthamore nëse Irani i kthehet zbatimi të plotë të saj.

 

Bisedimet në Vjenë që synojnë ringjalljen e marrëveshjes së vitit 2015, e cila kufizoi ndjeshëm programin bërthamor të Iranit në këmbim të lehtësimit të sanksioneve, do të rifillojnë më 29 nëntor.

 

Më shumë

Shtetet e Bashkuara dhe Kina befasojnë me një deklaratë të përbashkët për klimën

Shtetet e Bashkuara dhe Kina befasuan takimin botëror për klimën COP26, që po mbahet në Glasgou, me një deklaratë të përbashkët, në të cilën zotohen se do të ndërmarrin veprime për të kufizuar ngrohjen globale gjatë dekadës së ardhshme.   Deklarata u bë ndërsa delegatët hynë në orët e fundit të negociatave për […]

Britania paralajmëron qytetarët se mund të ekstradohen në Hong Kong

Ligji i sigurisë kombëtare, të cilin Kina vendosi kohët e fundit në Hong Kong po shkakton shqetësime. Britania ka paralajmëruar disa nga qytetarët e saj se ata mund të përballen me arrestim dhe ekstradim në ish-koloninë britanike nëse udhëtojnë në vende të treta që kanë marrëveshje ekstradimi me Kinën.   Në qershor të […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

OKB: 45 milionë njerëz kërcënohen nga uria

Rreth 45 milionë njerëz në të gjithë botën janë aktualisht të kërcënuar nga uria, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara.   Sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), situata është veçanërisht e rëndë në Afganistan. Shefi i këtij programi, David Beasley, u bëri thirrje individëve të pasur që të ndihmojnë me donacione.   Ai […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara