e premte 3 dhjetor 2021
e premte 3 dhjetor 2021

 

Udhëheqësit e Shteteve të Bashkuara, Gjermanisë, Francës dhe Britanisë paralajmëruan Teheranin se përparimet e vazhdueshme bërthamore dhe pengesat ndaj punës së Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike do të rrezikojnë kthimin tek marrëveshja bërthamore e vitit 2015.

 

Gjatë një takimi të shtunën në Romë, ku po zhvillohet takimi i G-20-ës, kancelarja gjermane Angela Merkel, presidenti francez Emmanuel Macron dhe kryeministri britanik Boris Johnson thanë se mbështesin premtimin e Presidentit Joe Biden për t’i kthyer Shtetet e Bashkuara në marrëveshjen bërthamore me Iranin, nëse Irani bën të njëjtin hap.

 

Ish-presidenti Donald Trump tërhoqi Shtetet e Bashkuara nga marrëveshja bërthamore me Iranin në vitin 2018. Presidenti Biden ka thënë se Shtetet e Bashkuara do të rikthehen tek marrëveshja pasi Teherani të fillojë zbatimin e plotë të kufizimeve të përmendura në marrëveshje në lidhje me zhvillimin e armëve bërthamore.

 

Udhëheqësit amerikanë dhe evropianë përsëritën se kthimi në marrëveshjen bërthamore do të rezultonte në heqjen e sanksioneve që aktualisht po dëmtojnë ekonominë e Teheranit. “Ne i bëjmë thirrje Presidentit Raisi që të shfrytëzojë këtë mundësi dhe të kthehet në një përpjekje të besimit të mirë për të përfunduar negociatat tona si një çështje urgjente”, thanë ata në një deklaratë të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë pas takimit.

 

Në deklaratë, gjithashtu thuhet se udhëheqësit e katër vendeve ndajnë “shqetësimin e madh dhe në rritje” se Irani “ka shpejtuar ritmin e hapave provokues bërthamore” pasi ndërpreu negociatat për kthimin në marrëveshjen bërthamore të vitit 2015.

 

Takimi i ashtuquajtur i formatit E3+1 në Romë erdhi pas njoftimit të Teheranit në fillim të kësaj jave se është gati të rifillojë negociatat para fundit të nëntorit.

 

“Ato janë planifikuar të rifillojnë”, u tha Biden gazetarëve kur u pyet se kur do të dëshironte të fillonin bisedimet për rikthimin tek marrëveshja bërthamore.

 

Më shumë

Rusia dërgon parashutistë në Bjellorusi

Të premten Rusia dërgoi parashutistë në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, ku qindra migrantë po përpiqen të kalojnë në Bashkimin Evropian.   Kremlini tha se dërgimi i trupave ka të bëjë me një stërvitje të përshpejtuar. Por kjo lëvizje përkon edhe me shtimin e forcave ushtarake ruse përgjatë kufirit me Ukrainën ndërsa veprimi po […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

OKB: 45 milionë njerëz kërcënohen nga uria

Rreth 45 milionë njerëz në të gjithë botën janë aktualisht të kërcënuar nga uria, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara.   Sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), situata është veçanërisht e rëndë në Afganistan. Shefi i këtij programi, David Beasley, u bëri thirrje individëve të pasur që të ndihmojnë me donacione.   Ai […]

Liria e medias dhe krimet e luftës në Siri

Kur bëhet fjalë për dokumentimin e provave të krimeve të luftës në Siri, gazetarët dhe civilët ishin ata që udhëhoqën. Dokumentari “Bringing Assad to Justice”, “Të vësh Assadin para drejtësisë” zbulon rolin e rëndësishëm që gazetarët e huaj dhe vendas mund të luajnë në ekspozimin e abuzimeve të të drejtave, sulmeve dhe torturave […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara