e premte 22 tetor 2021
e premte 22 tetor 2021

 

Shtetet e Bashkuara po dënojnë ndërhyrjen e Kinës për të imponuar një ligj të ri për sigurinë në Hong Kong. Sekretari i Shtetit Mike Pompeo ka thënë se nëse ky ligj miratohet, do të jetë këmbanë vdekjeje për autonominë e atij territori. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Cindy Saine sjell më shumë hollësi.

 

Përleshjet shpërthyen të premten në Këshillin Legjislativ të Hong Kongut, ndërsa ligjvënësit pro-demokracisë protestuan kundër lëvizjes së Kinës për të imponuar ligje të sigurisë kombëtare në territorin gjysëm autonom. Masa e re do të ndalonte ndarjen dhe veprime që bien ndesh me qeverinë e Kinës.

 

Në Uashington, Sekretari i Shtetit Mike Pompeo i dënoi veprimet e Pekinit, të cilat mund t’i japin fund lirive politike që e kanë dalluar prej kohësh Hong Kongun nga Kina kontinentale, duke e quajtur atë një “propozim katastrofik”.

 

Protestuesit në Hong Kong dhe ligjvënësit pro-demokracisë thonë se ligji për sigurinë i propozuar nga Kina do të nënkuptonte “fundin e Hong Kongut”. Disa ligjvënës amerikanë pajtohen. Rick Scott është senator republikan.

 

“Jam vërtetë i shqetësuar për të gjithë qytetarët e Hong Kongut. Kina komuniste e udhëheqr nga Partia Komuniste, dëshiron të heqë të drejtat e tyre themelore.”

 

Zëdhënësja e Departamentit të Shtetit Morgan Ortagus tha për Zërin e Amerikës se administrata e Presidentit Trump e kupton se pas 40 vitesh përpjekje të botës për ti afruar ato në gjirin e saj, Partia Komuniste e Kinës ka refuzuar rendin ndërkombëtar.

 

“Ndërsa përpiqemi të gjejmë fusha për të punuar sëbashku, ne jemi të vetëdijshëm se Partia Komuniste e Kinës dhe kryetari Xi reagojnë vetëm ndaj forcës. Shtetet e Bashkuara kanë forcën të qëndrojnë përballë Kinës kur ata po shkelin angazhimet e tyre ndaj botës. Ne do ta bëjmë këtë.”

 

Në Hong Kong të premten, udhëheqësja e territorit Carrie Lam, që është pro-Pekinit, u tha gazetarëve se qeveria e saj mbështet legjislacionin e planifikuar për të përmirësuar sigurinë kombëtare dhe do të zbatojë ligjin pasi të miratohet.  VOA

 

Më shumë

Mianmari do të lirojë mbi 5,000 të burgosur

Mianmari, shtet i njohur edhe si Burma, ka thënë se do të lirojë më shumë se 5,000 persona, të cilët janë burgosur gjatë protestave kundër puçit të muajit shkurt.   Mijëra persona janë ndaluar gjatë protestave të përgjakshme, pasi liderët ushtarakë kanë marrë pushtetin.   Lideri i Mianmarit, Gjenerali, Min Aung Hlaing, ka […]

SHBA hedh poshtë pretendimet e talebanëve për investime kineze në Afganistan

Zyrtarët amerikanë dhe analistë të pavarur reaguan në mënyrë skeptike të premten ndaj një pretendimi të talebanëve se Kina është gati të investojë miliarda dollarë në Afganistan.   Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Shtetet e Bashkuara shqetësohen më shumë të sigurojnë ndihmë për popullin afgan që po […]

Putin në “Javën e Energjisë Ruse”: Rritja e çmimeve të gazit në Europë ishte rezultat i mungesës së energjisë elektrike

Presidenti Vladimir Putin mori pjesë në seancën plenare të Forumit Ndërkombëtar “Java e energjetikës ruse”, që zhvillohet tani në Moskë. Ja disa teza kryesore nga fjala e tij:   Sipas rezultateve të vitit të kaluar konsumi global i energjisë primare u ul në 4.7%. Kjo ishte goditja më serioze për këtë degë në […]

Moska fton talebanët në bisedimet për Afganistanin më 19 tetor

Rusia i ka dërguar ftesë Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kinës, Pakistanit dhe talebanëve që të marrin pjesë në bisedimet e Moskës dhe Afganistanit, që do të mbahen më 19 tetor.   Lajmi është konfirmuar nga AFP, e cila citon burime ruse.   Gjatë një interviste për media, ministri i Jashtëm rus, Kabulov është […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara