e diel 17 janar 2021
e diel 17 janar 2021

 

 

Transportuesi amerikan i avionëve USS Nimitz do të mbetet në Gjirin Persik, për shkak të “kërcënimeve të fundit” nga Irani, bëri të ditur Pentagoni.

 

Ushtruesi i detyrës së sekretarit të Mbrojtjes, Christopher Miller, tha se udhëheqësit iranianë “kanë kërcënuar presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe zyrtarë të tjerë të Qeverisë amerikane”.

 

Gazeta New York Times ka raportuar në fundjavë se Nimitz, i cili ka qenë duke patrulluar në ujërat e Gjirit që nga fundi i nëntorit, do të kthehet në SHBA.

 

Zyrtarë amerikanë, të cituar nga New York Times, kanë thënë se ky vendim vjen pas sinjaleve “shtensionuese” nga Irani, por Miller e bëri të qartë se anija do të mbetet në Gji.

 

“Nimitz do të mbetet në stacion, në zonën e operacioneve të Komandës Qendrore të SHBA-së. Askush nuk duhet të dyshojë në vendosmërinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës”, tha ai.

 

Deklarata erdhi në përvjetorin e parë të vrasjes së një gjenerali të lartë iranian dhe udhëheqësit të një milicie të fuqishme shiite irakiane nga Shtetet e Bashkuara.

 

Sulmi me dron pranë aeroportit të Bagdadit ka vrarë gjeneral-major Qasem Soleimanin, komandant i Forcës Elite Quds të Trupave të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit, dhe Abu Mahdi al-Mohandesin, nënkryetar i milicisë Hashd al-Shaabi të Irakut, së bashku me disa milicë të tjerë aleatë të Iranit.

 

Autoritetet iraniane janë zotuar se do të hakmerren për vrasjet dhe zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar se Irani ose milicia irakiane mund të kryejë sulme hakmarrëse rreth përvjetorit.

 

Më shumë

Trump: Nuk do të marr pjesë në inaugurimin e Biden

Presidenti i SHBA Donald Trump tha të premten se nuk do të marrë pjesë në inaugurimin e pasardhësit të tij, Presidentit të zgjedhur demokrat Joe Biden, më 20 janar.   Ai i bëri komentet disa orë pasi premtoi për një tranzicion paqësor të pushtetit. Një burim që kishte dijeni për zhvillimet tha se […]

Australia ndryshon tekstin e himnit kombëtar

Një ndryshim i vogël me ndikim të madh: me fillimin e vitit të ri Australia ndryshon tekstin e himnit kombëtar si një shenjë vlerësimi për popullsinë aborigjene.     Në të ardhmen vargu i dytë i himnit nuk do të jetë më “se jemi të rinj dhe të lirë”, por “se jemi të […]

SHBA mban praninë në Gjirin Persik për shkak të kërcënimeve nga Irani

Transportuesi amerikan i avionëve USS Nimitz do të mbetet në Gjirin Persik, për shkak të “kërcënimeve të fundit” nga Irani, bëri të ditur Pentagoni.   Ushtruesi i detyrës së sekretarit të Mbrojtjes, Christopher Miller, tha se udhëheqësit iranianë “kanë kërcënuar presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe zyrtarë të tjerë të Qeverisë […]

Alarmi demografik – Koreja e Jugut regjistron më shumë vdekje sa sa lindje

Koreja e Jugut po përballet me sfida të mëdha demografike, ku për herë të parë në histori, vendi regjistroi më shumë vdekje sesa lindje në vitin 2020.   Si rezultat i kësaj, popullata po plaket shpejt dhe qeveria, pavarësisht përpjekjeve të veta më të mira, duket se nuk ka përgjigje.   Për herë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara