e shtunë 29 janar 2022
e shtunë 29 janar 2022

SHBA ka njoftuar se po kufizon hyrjen e emigratëve duke shtuar edhe gjashtë vende të tjera në listën e vendeve të bllokuara të vendit.

Qytetarët nga Nigeria, Eritrea, Sudani, Tanzania, Kirgistani dhe Myanmar do të bllokohen tani nga marrja e disa llojeve të vizave. Njerëzit nga këto vende do të jenë akoma në gjendje të vizitojnë SHBA si turistë.

Një zyrtar tha që masat e reja ishin rezultat i dështimeve nga gjashtë vendet për të përmbushur standardet e sigurisë dhe shpërndarjen e informacionit me SHBA-në.

Presidenti amerikan Donald Trump prezantoi për herë të parë një ndalim udhëtimi në vitin 2017. Ai aktualisht mbyll kufijtë e SHBA për qytetarët nga shtatë vende, shumica prej tyre me shumicë myslimane.

Njerëzit që do të jenë turistë, do të bëjnë biznes apo që ju nevojitet trajtim mjekësor nuk do të preken nga rregullat e reja.

Ndalimi i udhëtimit sipas Trump ishte jetik për të mbrojtur amerikanët.

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara