e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

Një raport i qeverisë amerikane thotë se “energjia me impulse të frekuencave të radios” është shkaku i mundshëm i një sëmundje misterioze që ka prekur diplomatët amerikanë dhe familjet e tyre në ambasadat amerikane në botë.

 

Një komision i Akademisë Kombëtare të Shkencës, Inxhinierisë dhe Mjekësisë që hartoi studimin, tha se radio-frekueca me impulse është “mekanizmi më i besueshëm” për dëmtimet. Raporti u publikua të shtunën.

 

Lajmi për sëmundje misterioze doli fillimisht në vitin 2016 nga ambasada amerikane në Kubë. E quajtur “Sindroma e Havanës”, sëmundja u raportua më vonë nga ambasada amerikane në Kinë dhe ambasada të tjera amerikane në botë.

 

Sëmundja shoqërohet nga një gamë e gjërë simptomash, tha komisioni, “të tilla si një zhurmë e fortë, dhimbje veshi, presion intensiv i kokës ose dridhje, marramendje, probleme të shikimit dhe vështirësi të njohjes, dhe shumë nga të prekurit ende vazhdojnë të përjetojnë këto simptoma dhe probleme të tjera shëndetësore”.

 

Raporti thotë se “ndryshueshmëria domethënëse dhe heterogjeniteti klinik i sëmundjeve që prekin personelin e (Departamentit të Shtetit) lë të hapur mundësinë e disa faktorëve të shumtë për shkaktimin e simptomave, përfshi faktorë psikologjikë dhe socialë.”

 

Departamenti amerikan i Shtetit tha përmes një deklerate të shtunën: “Jemi të kënaqur me publikimin e raportit, të dhënat e të cilit mund të na ndihmojnë të arrijmë në një konkluzion përfundimar rreth asaj që ka ndodhur.” Raporti nuk shqyrton se kush është përgjegjës për sulmet, gjë që mbetet ende një mister. VOA

Më shumë

Rusia dërgon parashutistë në Bjellorusi

Të premten Rusia dërgoi parashutistë në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, ku qindra migrantë po përpiqen të kalojnë në Bashkimin Evropian.   Kremlini tha se dërgimi i trupave ka të bëjë me një stërvitje të përshpejtuar. Por kjo lëvizje përkon edhe me shtimin e forcave ushtarake ruse përgjatë kufirit me Ukrainën ndërsa veprimi po […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

OKB: 45 milionë njerëz kërcënohen nga uria

Rreth 45 milionë njerëz në të gjithë botën janë aktualisht të kërcënuar nga uria, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara.   Sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), situata është veçanërisht e rëndë në Afganistan. Shefi i këtij programi, David Beasley, u bëri thirrje individëve të pasur që të ndihmojnë me donacione.   Ai […]

Liria e medias dhe krimet e luftës në Siri

Kur bëhet fjalë për dokumentimin e provave të krimeve të luftës në Siri, gazetarët dhe civilët ishin ata që udhëhoqën. Dokumentari “Bringing Assad to Justice”, “Të vësh Assadin para drejtësisë” zbulon rolin e rëndësishëm që gazetarët e huaj dhe vendas mund të luajnë në ekspozimin e abuzimeve të të drejtave, sulmeve dhe torturave […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara