e premte 3 dhjetor 2021
e premte 3 dhjetor 2021

 

Shtetet e Bashkuara kanë rihapur kufijtë për udhëtarët ndërkombëtarë të vaksinuar, duke i dhënë fund ndalimit 20-mujor të udhëtimit, në të njëjtin moment që Europa po lufton me një rritje të rasteve të Covid-19, duke e çuar kontinentin e vjetër sërish në epiqendrën e pandemisë.

 

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga 33 vende, duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar dhe pjesën më të madhe të Europës, tani mund të hyjnë në SHBA pa pasur nevojë të karantinohen, me kusht që të kenë prova të vaksinimit dhe një test viral negativ.

 

Familjet dhe miqtë e ndarë që nga fillimi i pandemisë u panë në aeroportet e qyteteve kryesore europiane të hënën në mëngjes, të emocionuar që panë të dashurit për herë të parë që kur ish-presidenti Donald Trump vendosi kufizime të ashpra udhëtimi, në fillim të pandemisë në një përpjekje për të kontrolluar virusin.

 

Por përtej këtyre skenave të lumtura është një sfond më i errët. Europa është në kontrollin e një vale të re të rasteve të koronavirusit. Organizata Botërore e Shëndetësisë javën e kaluar duke paralajmëruar se rajoni është përsëri “në epiqendrën” e pandemisë.

 

Zona të mëdha të Europës po luftojnë për të mposhtur valët e variantit Delta, mes lehtësimit të kufizimeve dhe përhapjes së vaksinave në disa vende. OBSH-ja ka paralajmëruar se gjysmë milioni europianë mund të vdesin me Covid-19 nga një dimër shkatërrues.

 

Gjermania regjistroi të hënën shkallën e saj më të lartë të incidencës shtatëditore që nga fillimi i pandemisë. Në të njëjtën ditë, Austria fqinje ndaloi personat e pavaksinuar nga restorantet dhe hotelet për shkak të rritjes së rasteve. Islanda gjithashtu ka rifutur maskat dhe rregullat e distancimit social pas rritjes së infektimeve. Dhe rastet po shkojnë në nivele rekord në Rusi, Ukrainë dhe Greqi.

 

Më shumë

Rusia dërgon parashutistë në Bjellorusi

Të premten Rusia dërgoi parashutistë në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, ku qindra migrantë po përpiqen të kalojnë në Bashkimin Evropian.   Kremlini tha se dërgimi i trupave ka të bëjë me një stërvitje të përshpejtuar. Por kjo lëvizje përkon edhe me shtimin e forcave ushtarake ruse përgjatë kufirit me Ukrainën ndërsa veprimi po […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

OKB: 45 milionë njerëz kërcënohen nga uria

Rreth 45 milionë njerëz në të gjithë botën janë aktualisht të kërcënuar nga uria, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara.   Sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), situata është veçanërisht e rëndë në Afganistan. Shefi i këtij programi, David Beasley, u bëri thirrje individëve të pasur që të ndihmojnë me donacione.   Ai […]

Liria e medias dhe krimet e luftës në Siri

Kur bëhet fjalë për dokumentimin e provave të krimeve të luftës në Siri, gazetarët dhe civilët ishin ata që udhëhoqën. Dokumentari “Bringing Assad to Justice”, “Të vësh Assadin para drejtësisë” zbulon rolin e rëndësishëm që gazetarët e huaj dhe vendas mund të luajnë në ekspozimin e abuzimeve të të drejtave, sulmeve dhe torturave […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara