e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

Brenda objektit të uraniumit Fordov në Qom, Iran, 6 nëntor 2019.

 

 

Shtetet e Bashkuara po shprehin padurim në lidhje me mungesën e vullnetit të Iranit për të bërë përparim në bisedimet për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore me fuqitë botërore.

Një zyrtar amerikan tha se mbase Irani mund të ketë një “Plan B” që i mundëson të mbajë kursin e njëjtë në programin e tij bërthamor.

Por, ky zyrtar që nuk deshi të identifikohet, tha gjithashtu se Sekretari i Shtetit i SHBA-ve, Antony Blinken, nuk e ka caktuar një datë se kur mund të marrë fund durimi i Shteteve të Bashkuara në negociata, të cilat përfshijnë zyrtarë të BE -së dhe nënshkrues të tjerë të Planit të Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimit (JCPOA) të vitit 2015.

Negociatat të cilat zhvillohen në Vjenë kanë ngecur, pjesërisht për shkak të zgjedhjeve iraniane që e sollën në pushtet presidentin e linjës së ashpër, Ebrahim Raisi.

“Tani për tani nuk ka asnjë sinjal pozitiv se Irani është gati të kthehet në bisedime”, u citua zyrtari, duke shtuar se Teherani ende nuk e ka emëruar një negociator të ri për bisedime.

Shtetet e Bashkuara po shprehin padurim në lidhje me mungesën e vullnetit të Iranit për të bërë përparim në bisedimet për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore me fuqitë botërore.

Një zyrtar amerikan tha se mbase Irani mund të ketë një “Plan B” që i mundëson të mbajë kursin e njëjtë në programin e tij bërthamor.

Por, ky zyrtar që nuk deshi të identifikohet, tha gjithashtu se Sekretari i Shtetit i SHBA-ve Antony Blinken, nuk e ka caktuar një datë se kur mund të marrë fund durimi i Shteteve të Bashkuara në negociata, të cilat përfshijnë zyrtarë të BE -së dhe nënshkrues të tjerë të Planit të Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimit (JCPOA) të vitit 2015.

Negociatat të cilat zhvillohen në Vjenë kanë ngecur, pjesërisht për shkak të zgjedhjeve iraniane që e sollën në pushtet presidentin e linjës së ashpër, Ebrahim Raisi.

“Tani për tani nuk ka asnjë sinjal pozitiv se Irani është gati të kthehet në bisedime”, u citua zyrtari, duke shtuar se Teherani ende nuk e ka emëruar një negociator të ri për bisedime.

 

Presidenti amerikan, Joe Biden, i tha Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së këtë javë se vendi i tij është i gatshëm t’i kthehet zbatimit të marrëveshjes nëse edhe Irani e bën të njëjtën gjë.

Shtetet e Bashkuara dhe qeveritë e tjera perëndimore dhe agjencitë e inteligjencës kanë akuzuar Teheranin se po përpiqet të krijojë një kapacitet prodhues të bombave bërthamore, një akuzë që zyrtarët iranianë e kanë refuzuar vazhdimisht.

Presidenti amerikan, Donald Trump, i pati tërhequr Shtetet e Bashkuara nga marrëveshja e fuqive botërore me Iranin, pasi kishte thënë se ajo i mundësonte këtij vendi që në plan afatgjatë të posedojë armë bërthamore.

Ai vendosi sanksione shkatërruese ndaj Iranit dhe si kundërpërgjigje Teherani filloi me shkelje të marrëveshjes.

Në bisedimet e Vjenës të dyja palët nuk bisedojnë në mënyrë të drejtëpërdrejtë mirëpo përmes negociatorëve evropianë.

Më shumë

Franca do t’i kthejë Beninit 26 artefakte historike

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron tha se pa përfunduar muaji tetor do t’i kthejnë Beninit 26 artefakte historike të rrëmbyera nga ushtarët francezë në shekullin e 19-të, transmeton Anadolu Agency (AA).   Në një fjalim në Samitin Afrikë-Francë të mbajtur në Francë, Macron tha se deri në fund të muajit do të rikthejnë […]

NATO përgjysmon misionin e Rusisë në aleancë

NATO konfirmoi për Radion Evropa e Lirë se madhësia e misionit të Rusisë në aleancë është përgjysmuar, pas zbulimit se tetë anëtarë të ekipit diplomatik rus u përkisnin shërbimeve të inteligjencës në Moskë.   Një zyrtar i NATO-s i tha Radios Evropa e Lirë se aleanca “ka forcuar mbrojtjen, në përgjigje të veprimeve […]

Putin për krizën e çmimeve të energjisë: Fajin e ka Bashkimi Europian

Presidenti rus Vladimir Putin, duke iu referuar sot situatës në tregun e energjisë së gazit në Europë, tha se Europa ishte përgjegjës për politikën e gabuar të KE që refuzoi kontratat afatgjata për furnizimin me gaz natyror me Rusinë dhe u kthye në tregjet vendore.   “Komisioni Evropian bëri një gabim kur donte […]

Dy Koretë rivendosin komunikimin ndërkufitar

Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut rivendosën kanalin e komunikimit ndërkufitar.   Seuli tha se dy Koretë zhvilluan telefonatën e parë që nga gushti.   “Me rivendosjen e linjës së komunikimit Jug-Veri, Qeveria vlerëson se është siguruar një bazë për rimëkëmbjen e marrëdhënieve ndër-koreane”, tha përmes një deklarate Ministria e Unifikimit e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara