e premte 3 dhjetor 2021
e premte 3 dhjetor 2021

 

 

Shtetet e Bashkuara i kanë ofruar Turqisë një flotë avionësh luftarakë F-16, sipas Presidentit Rexhep Tajip Erdogan, duke zhbllokuar kështu potencialisht një konflikt mes dy aleatëve të NATO-s mbi porosinë e bllokut të F-35-ve. Oferta po bëhet me qëllim rimbursimin e Turqisë për pagesën prej 1.4 miliardë dollarësh që ajo ka bërë prej kohësh për F35-sat e anulluar, deklaroi Erdogan i cituar nga Bloomberg.

 

Ky veprim vjen pas një kërkese zyrtare drejtuar Shteteve të Bashkuara nga Ankaraja muajin e kaluar për të blerë 40 avionë të rinj F-16 Block 70 nga Lockheed Martin Corp,  si dhe 80 komplete për të modernizuar luftëtarët e saj ekzistues, thanë dy zyrtarë turq të njohur me çështjen javën e kaluar. SHBA e bllokoi blerjen e F-35 për shkak të vendimit të Turqisë për të marre sistsmet e mbrojtjes ajrore S-400 nga Rusia.Turqia dëshiron ta zgjidhë problemin me SHBA përmes dialogut dhe “po punon për rimbursimin e pagesës së F-35”, tha Erdogan.

 

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit nuk pranoi të komentojë, duke cituar sekretin e politikës e departamentit për shitjet ose transferimet e mbrojtjes që nuk janë njoftuar zyrtarisht në Kongres. Shtëpia e Bardhë ende nuk ka bërë ndonjë koment. Uashingtoni thotë se radari i përparuar i raketave S 400 përbën një kërcënim për sistemet e mbrojtjes së NATO-s dhe bën thirrje për heqjen e tij. Por Ankaraja nuk ka dhënë shenja të qarta tërheqjeje nga blerja e tij dhe në 30 shtator, Erdogan u takua me Putin për të diskutuar shtrirjen e bashkëpunimit në fushën e mbrojtjes.

 

 

Më shumë

Rusia dërgon parashutistë në Bjellorusi

Të premten Rusia dërgoi parashutistë në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, ku qindra migrantë po përpiqen të kalojnë në Bashkimin Evropian.   Kremlini tha se dërgimi i trupave ka të bëjë me një stërvitje të përshpejtuar. Por kjo lëvizje përkon edhe me shtimin e forcave ushtarake ruse përgjatë kufirit me Ukrainën ndërsa veprimi po […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

OKB: 45 milionë njerëz kërcënohen nga uria

Rreth 45 milionë njerëz në të gjithë botën janë aktualisht të kërcënuar nga uria, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara.   Sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), situata është veçanërisht e rëndë në Afganistan. Shefi i këtij programi, David Beasley, u bëri thirrje individëve të pasur që të ndihmojnë me donacione.   Ai […]

Liria e medias dhe krimet e luftës në Siri

Kur bëhet fjalë për dokumentimin e provave të krimeve të luftës në Siri, gazetarët dhe civilët ishin ata që udhëhoqën. Dokumentari “Bringing Assad to Justice”, “Të vësh Assadin para drejtësisë” zbulon rolin e rëndësishëm që gazetarët e huaj dhe vendas mund të luajnë në ekspozimin e abuzimeve të të drejtave, sulmeve dhe torturave […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara