e diel 5 dhjetor 2021
e diel 5 dhjetor 2021

 

Dy javë më parë, aeroplanmbajtësja Bonhomme mori zjarr i cili i shkaktoi vetë asaj si dhe marinës ushtarake amerikane dëmet më të mëdha që pas Luftës së Dytë Botërore. Llogaritet në rreth 2 miliardë dollarë dëmi i pësuar, shkaktar i të cilit, sipas hetimeve, është një marinar i vetëm.

Aeroplanmbajtësja Bonhomme po ristrukturohej e po përgatitej në portin ushtarak të San Diegos për të kryer shërbimin e saj të deterrencës në oqeanin Paqësor dhe më tej në Detin e Kinës Jugore. Në bordin e saj do të transferohej një numër avionësh gjuajtës-bombarduesë nga më të avancuarit, F-35 B.

Zjarri i vënë ka dëmtuar të gjithë sistemet elektrike dhe idraulike të anijes, pasi 11 nga të 14 urat e anijes janë përfshirë nga zjarri. Nga vizita në bordin e anijes së dëmtuar, admirali Michel Gilday u tregua pesimist duke hipotizuar se nuk do të kishte më mundësi që kjo aeroplanmbajtëse të dalë në det. Përveç dëmit, kostot e ristrukturimit janë të larta.

Hetimet kanë çuar në gjetjen e zjarrvënësit, i cili është marrë nën hetime nga organet e specializuar.
US Navy në vitet e fundit ka patur vështirësi të llojeve të ndryshme, për shkak të mungesës së buxhetit dhe kostos së lartë të mirëmbajtjes së anijeve. Kjo ka krijuar shqetësime në qarqet e larta ushtarake, të cilët gjenden përballë sfidës kineze në Paqësor.

 

*Në Foto: Aeroplanmbajtësja Bonhomme gjatë fazës së shuarjes së zjarrit

 

Më shumë

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

SHBA rihap kufijtë me Europën

Shtetet e Bashkuara kanë rihapur kufijtë për udhëtarët ndërkombëtarë të vaksinuar, duke i dhënë fund ndalimit 20-mujor të udhëtimit, në të njëjtin moment që Europa po lufton me një rritje të rasteve të Covid-19, duke e çuar kontinentin e vjetër sërish në epiqendrën e pandemisë.   Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga 33 vende, duke […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara