e martë 22 qershor 2021
e martë 22 qershor 2021

 

 

13 vite Park Kombëtar Shebeniku ka festuar sot datën e shpalljes Parku më i madh në Shqipëri.

 

Të shumtë ishin vizitorët që kanë qenë këtu për herë të parë dhe janë mahnitur nga bukuritë natyrore.

 

Përpos bukurive natyrore janë prodhimet bio të zonës ato që gjithnjë e më shumë preferohen nga vizitorët dhe janë pikat më të forta të kësaj zone.

 

Por teksa parku do të jetë lehtësisht i vizitueshëm nga të gjithë, tashmë sfidë mbetet ruajtja dhe mos dëmtimi i tij.

 

 

Më shumë

Regjisrohet temperatura më e lartë në tokë; 80.8 ℃

Rekordi i temperaturës më të lartë në Tokë është regjistruar në shkretëtirën Sonora, që shtrihet në kufirin mes Meksikës dhe SHBA. Termometri atje ka shenuar plot 80.8 gradë Celcius.   Më parë statistikat kishin regjistruar Luginën e Vdekjes në SHBA, si vendi më i nxehtë me regjistrimin e një temperature të ajrit prej 56.7 […]

Gaforrja blu në ujërat shqiptare rrit dëmet për peshkatarët

Përhapja e gaforreve blu në ujërat shqiptare po rrit dëmet për peshkatarët, të cilët shohin tashmë si zgjidhje të vetme konsumin e tyre. Gaforrja e ardhur vitet e fundit nga brigjet e Gjirit të Meksikës po bllokon rrjetat dhe po dëmton ekosistemin duke vënë në vështirësi mijëra familje që jetojnë me peshkimin.   Në […]

Pas 800 vitesh, ‘rizgjohet’ vullkani në Islandë

Pas 800 vitesh, ‘rizgjohet’ vullkani në Islandë   Pas një gjumi të gjatë, rizgjohet vullkani në Gadishullin Reykjanes në Islandën jugperëndimore duke nisur të derdhë llavën në të dy anët e tij.   Ky është shpërthimi i parë vullkanik në këtë zonë në gati 800 vite duke dhuruar spektakël mbrëmjen e të premtes.   […]

Fituesi i çmimit alternativ Nobel Succow: Vjosa është dhuratë për gjithë Evropën

Ekologjisti gjerman, Michael Succow, fitues i çmimit alternativ Nobel, në një letër të hapur kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama i bën thirrje për fillimin e projektit të Parkut të Kombëtar të Vjosës.   Në një letër drejtuar kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, dhe autoriteteve të BE-së, fituesi i çmimit të fondacionit The Right […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara