e diel 16 maj 2021
e diel 16 maj 2021

 

Ndërkohë që e gjithë vëmendja është te zgjedhjet dhe rezultatet finale, përmetarët duket se kanë një problem social që prek komunitetin e tyre.

 

Ata sot kanë dalë në një protestë paqësore në sheshin e qytetit, në shenjë mos-dakordësie lidhur me shpimet-kërkimet që kompania SHELL po kryen në lumin Vjosa.

 

Këto punime dhe kërkime bëhen për të gjetur naftë dhe gaz natyror dhe nëntoka do mund të studiohet vetëm duke bërë shpërthime në zona të ndryshme.

 

Në vitin 2018, Shell nënshkroi një kontratë me qeverinë për të lejuar eksplorimin në këtë pjesë të vendit, i njohur ndryshe si Blloku 4. Kjo përfshin pjesë të mëdha të lumit Vjosa, lumin e fundit të egër të Evropës dhe subjektin e një fushate ndërkombëtare për ta caktuar atë si Park Kombëtar.

 

Fushata përfshihu OJQ lokale dhe ndërkombëtare, kompaninë Patagonia dhe aktorin Leonardo di Caprio. Ajo filloi pasi një numër hidrocentralesh ishin planifikuar përgjatë saj.

 

Kryeministri Edi Rama ka caktuar disa pjesë të lumit si Zona të Mbrojtura dhe tha “historia ka mbaruar“, duke mos i dhënë mbrojtje të plotë përmes statusit të Parkut Kombëtar. Kontrata e vitit 2018 me Shell dhe mundësia e naftës është mbase arsyeja që ai ka refuzuar ta përcaktojë atë si të tillë.

 

Sondazhet tregojnë se 94% e shqiptarëve dëshirojnë që Lumi Vjosa të caktohet si Park Kombëtar.

 

Vjosa është një nga lumenjtë e egër ’të fundit në Evropë. Është i njohur gjerësisht se ka një nga ekosistemet më të spikatura dhe të rëndësishme në rajon.

 

Njoftimi i djeshëm

 

Te dashur miq! Muajin e fundit nje fenomen i frikshem eshte duke ndodhur ne luginen e Vjoses! GEOTECH, nje kompani italiane e nenkontraktuar nga SHELL eshte duke bere piketime per te realizuar shperthime ne menyre qe te studiohet nentoka dhe te merren informacione mbi rezervat e naftes dhe gazit natyror. I gjithe komuniteti eshte shume i shqetesuar. Ne degjesat publike te realizuara nga perfaqesues te SHELL ne Shqiperi, banoret u thane njezeri JO, kerkimeve per hidrokarbure ne kete zone. Ne te gjithe e dime mire se sa e rrezikshme eshte kjo per ekosistemin, shendetin, turizmin, bujqesine, monumentet e brishta te kultures qe rrezikohen nga shperthimet, etj. E megjithate, me shume se 1 vit pas kesaj, ata vijojne punimet pa marre parasysh vullnetin e banoreve. Per kete arsye qytetaret e Permetit dhe Kelcyres, banoret e fshatrave, operatoret turistike, etj, mblidhen neser ne oren 10.00 ne sheshin e qytetit te Permetit per nje proteste paqesore kunder kerkimeve per nafte dhe gaz natyror nga çfaredolloj kompanie. Ne besojme fort se e ardhmja e gjithe rrethit te Permetit eshte turizmi i cili nuk mund te ekzistoje paralelisht me puset e rafinerite e naftes e gazit. Nese e ndjeni qe kjo eshte edhe kauza juaj, bashkohuni neser me ne ne oren 10.00 ne shesh, ne Permet!

 

 

 

 

Më shumë

Besimtarët myslimanë sfidojnë pandeminë, festojnë Bajramin në Sheshin Skënderbej

Mijëra besimtarë myslimanë shqiptarë festuan Fitër Bajramin, një nga ditët kulmore të besimit të tyre.   Ata u mblodhën në sheshin Skënderbej në orët e para të mëngjesit dhe bënë faljet e rastit, ndërsa udhëheqësit fetarë jepnin mesazhe paqeje, vëllazërie dhe mbështetje për më të varfërit.   Kryetari i Komunitetit Mysliman Bujar Spahiu, […]

Mbi 30 ura kanë mbyllur ciklin e jetës, të ndërtuara në vitet 1930, u mungon siguria

Mbi 30 ura në vend kanë mbyllur atë që njihet si cikli i tyre i jetës kur mund të përdoren duke ofruar siguri.   Një pjesë e madhe e tyre kanë nevojë për ndërhyrje të shumta për t’u sjellë në standardet e kërkuara ndërsa një pjesë tjetër do të duhet të ndërtohen nga e […]

Malësi, në Shtëpinë Muze në Bardhaj përkujtohet figura e Dedë Gjo Lulit

Në Shtëpinë Muze në Bardhaj të Hotit në Malësi u përkujtua figura e Dedë Gjo Lulit, i cili cilësohet si njëri ndër udhëheqësit që i parapriu shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë.   Në manifestim morën pjesë personalitete nga rajoni dhe diaspora si dhe ish presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, i cili gjatë presidencës së […]

Gjermania jep 50 milionë euro për transport të gjelbër në Tiranë

Transporti urban publik shihet si shkaktar kryesor i ndotjes së ajrit në Tiranë. Tani me ndihmën gjermane i hapet rruga një projekti për transportin ekologjik.   Burime zyrtare nga Ambasada Gjermane në Tiranë, bëjnë të ditur se i është hapur rruga zbatimit të fazës fillestare të projektit “Transporti Ekologjik në Tiranë”. “Ky projekt ka […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara