e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

 

“Erdhi nusja” brohorisnin me ironi vogëlushët nga furgonët e shkollave të bllokuar në trafik nën boriet e pakursyera të shoferëve të irrituar ndaj ndonjë patrulle policie që tentonte të normalizonte qarkullimin në rrugët të mbushura përplot me ujë nga shiu i parë i vjeshtës që ra mengjezin e sotëm në Tiranë.

 

Pothuajse të gjitha akset kryesore të kryeqytetit ishin të bllokuara këtë paradite të Tetorit si pasojë e një shiu vjeshtor, qytetarët e indinjuar nuk fajësojnë shiun, por kaosin që mbizotëron në rrugët e Tiranës që me vendosejn e korsive të dedikuara për biçiklletat për t’a kthyer kryeqytetin në një metropol me parametra europianë sipas bashkisë dhe, punimet nëpër segmente të ndryshme rrugore si dhe qeshia mbi tortë; punimet në Unazën e Madhe, “filloi avazi shprehen shoferët, tani e deri sa të ikin “plakat” në Prill (3 ditët dimërore të pranëverës), kjo situatë është.

 

 

 

Më shumë

Epopeja e Kodrës së Kuqe: Vojo Kushi, Sadik Stavileci dhe Xhoxhi Martini

Më 07 Tetor 1942 Vojo Kushi, Sadik Stavileci dhe Xhoxhi Martini u gjendën të rrethuar nga fashistët në një bazë të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare (shtëpia e atdhetares Ije Farka), në lagjen Kodra e Kuqe të Tiranës. Në operacion merrnin pjesë shumë forca fashiste të shoqëruar me tanke e autoblinda. Pas disa orë luftimesh ranë […]

Abedin D. Çiçi, babai i hortikulturës Shqiptare

Lindi në Nepravishtë të Gjirokastrës më 28 nëntor 1911. Shkollën e mesme e kreu pranë Shkollës Teknike të Tiranes me nota të shkëlqyera. Vitet 30’ do ta gjenin atë në Itali, në Firence, në Institutin Pomoligjik (Hortikulturës) dhe nga vlerësimet e shkëlqyera pranë këtij Instituti rikthehet të punojë në atdhe për të ngritur fidanishtet […]

Për herë të parë vjen në Tiranë Konferenca Ndërkombëtare e Tendencave në Nanoteknologji (TNT2021) me pjesëmarrjen e mbi 210 shkencëtarëve

Akademia e Shkencave e Shqipërisë Njësia e nanoshkencës dhe e nanoteknologjisë NanoAlb organizojnë:  Konferenca Ndërkombëtare e Tendencave në Nanoteknologji (TNT2021)   Personalitete të shkencës dhe politikës shqiptare dhe asaj botërore përshëndesin veprimtarinë më të madhe shkencore që mbahet këto ditë në Tiranë   Që nga veprimtaria e parë shkencore në këtë fushë (TNT2000, Toledo […]

Shën Joan Kukuzeli – mjeshtri durrsak dhe krijuesi i metodave të shkrimit muzikor bizantin

Jan Kukuzeli figurë e shquar e kulturës muzikore bizantine, me origjinë nga Durrësi. Lindi rreth viteve 1070-1075. U pranua në shkollën e pallatit perandorak në Kostandinopojë, ku u shqua si më i afti dhe u mbiquajt Kukuzeli. Ishte drejtues i këngëtarëve antikë dhe maistor i kapelës perandorake, bëri emër si këngëtari dhe muzikanti […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara