Saturday 9 December 2023
Saturday 9 December 2023

 

Hekurudha, nëpërmjet të cilës bota e zhvilluar kryen një pjesë të konsiderueshme të transportit të pasagjerëve, në Shqipëri po shkon drejt rrënimit.

 

Në vitin 2020 udhëtuan me hekurudhë brenda vendit vetëm 18 mijë njerëz. Në vitin 2006 transportin hekurudhor e përdorën më shumë se 1.6 milionë njerëz. Sipas të dhënave të INSTAT numri i pasagjerëve që përdoren hekurudhën ra në me 96 për qind mes viteve 2006 dhe 2020.

 

Vëllimet e transportit me hekurudhë ranë ndjeshëm pas vitit 2010 dhe sidomos pas vitit 2014, ku linja Tiranë-Durrës që realizonte edhe volumin më të madh të punës për pasagjerët u bë jo funksionale.

 

Gjithashtu amortizimi i lartë dhe shpejtësia e ulët e trenave, lëvizjet e rralla dhe shkurtimi i destinacioneve e bënë hekurudhën shqiptare jo eficiente për udhëtarët. Ajo tashmë është një ndërmarrje me humbje dhe subvencionohet nga buxheti i shtetit.

 

Pas vitit 2014 stacioni qendror i trenit në Tiranë u zhvendos në Vorë, si rrjedhojë e investimeve në Bulevardin e Ri. Kështu, Linja Tiranë -Durrës humbi funksionin totalisht në pritje të një investimi të ri që do të modernizojë linjën nga Durrësi në Tiranë me një degëzim në Rinas.

 

Infrastruktura vjetër e Hekurudhës Shqiptare shtrihet drejt lindjes në Pogradec, jugut në Vlorë dhe veriut në Shkodër.

 

Terminali kryesor i vendit është në Durrës me linjat Durrës- Peqin, Shkozet-Tirane, Peqin-Elbasan, Vore-Laç, Rrogozhine-Fier, Elbasan-Librazhd, Librazhd-Përrenjas, Fier- Ballsh, Përrenjas-Gur te Kuq, Laç-Lezhe, Lezhe-Shkodër, Shkodër-Han i Hotit, Rrogozhine-Fier- Vlore dhe Milot-Rrëshen-Klos.

 

Shinat u shtrinë në vitet 1985 në Mal të Zi nëpërmjet kufirit të Hanit të Hotit, për transport mallrash. Sot ende nuk ka asnjë lidhje hekurudhore ndërkombëtare për pasagjerë në Shqipëri. Trenat janë në gjendje fizike jo të mirë. Rrjeti i HSH është i ndërtuar në të njëjtin sistem si në Evrope, në gjurmë normale dhe ka një gjatësi prej 447 km.

 

Të dhënat zyrtare nga Ministria e Transportit tregojnë se Hekurudha Shqiptare ka në inventarin e saj 66 vagonë udhëtaresh, 225 vagonë malli dhe 25 lokomotiva. Këtë vit buxheti i shtetit akordoi për hekurudhën 2.7 miliardë lekë ose 17 milionë euro. monitor

 

 

 

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara