e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

Shkencëtarët izraelitë kanë zhvilluar një maskë fytyre vetë-dezinfektuese, të ripërdorshme, pasi kërkesa për maska mbrojtëse është rritur në mënyrë dramatike që nga fillimi i pandemisë koronavirus.

 

Shkencëtarët izraelitë kanë zhvilluar një maskë fytyre vetë-dezinfektuese, të ripërdorshme, pasi kërkesa për maska mbrojtëse është rritur në mënyrë dramatike që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit.

 

Maska u zhvillua në Fakultetin e Shkencës dhe Inxhinierisë së Materialeve të Teknologjisë-Izraelit të Institutit të Teknologjisë në Haifa (Technion-Israel Institute of Technology’s Faculty of Materials Science) nga një ekip shkencëtarësh i udhëhequr nga profesori Yair Ein-Eli, shkruan “The Jerusalem Post“.

 

Një kërkesë për patentë është paraqitur në Shtetet e Bashkuara, tha Technion në një deklaratë.

 

Ekipi hulumtues po bisedon me kompanitë industriale në lidhje me prodhimin masiv të maskave, sipas deklaratës. Në disa vende, kërkesa ka tejkaluar shumë furnizimin me maska për fytyrën në mes të pandemisë.

 

Ja se si funksionon maska: Një shtresë e fibrave të karbonit mund të nxehet duke përdorur një port USB me një burim aktual të ulët si një karikues telefoni në një proces që shkatërron viruset që mund të jenë akumuluar në maskë.

 

Në Izrael, veshja e maskës në publik është e detyrueshme, dhe ata që nuk janë në përputhje me protokollin mund të gjobiten. Izraeli Sot

 

Më shumë

Pfizer nxjerr ilaçin e ri kundër Covid-19, uli me 90 për qind shtrimet në spital dhe vdekjet

Kompania Pfizer Inc. tha të premten se ilaçi i saj eksperimental antiviral për COVID-19 uli me gati 90% rastet e shtrimeve në spital dhe vdekjeve tek të rriturit me rrezikshmëri të lartë, ndërsa kjo kompani hyn në garë për të sjellë në tregun amerikan pilulën e parë të lehtë për t’u përdorur kundër koronavirusit. […]

Në 2020-n, shqiptarët shpenzuan 72 milionë euro më shumë për shëndetin

Vitit 2020 ishte i jashtëzakonshëm, teksa pandemia ndikoi ndjeshëm shëndetin e popullatës dhe aktivitetin e ekonomisë.   Ndërsa vala e parë e virusit u arrit të frenohej si rrjedhojë e karantinës së fortë, në pjesën e dytë të vitit shumë familje dhe individë u gjendën përballë zgjidhjeve të vështira, ndërsa për shumë pasojat ishin […]

100 Vjet Kryqi i Kuq Shqiptar

Si sot, më 4 tetor 1921, u themelua Kryqi i Kuq Shqiptar. Është shoqata më e vjetër humanitare në Shqipëri. Ai është njohur zyrtarisht nga Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq në vitin 1923. Që nga ky vit është anëtar i Federatës (në atë kohë Ligës) së Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës […]

Tetori Rozë – 1 në 8 gra me kancer gjiri!

Tetori, në të gjithë botën është muaji i ndërgjegjësimit për zbulimin e hershëm të kancerit të gjirit.   Jepini vetes vetëm 30 minuta kohë për shëndetin tuaj.  Sot 1 në 8 gra diagnostikohet me kancer të gjirit.  Kapja e hershme e kësaj sëmundje të shpëton nga vdekja. Mesazhi vjen nga gra që janë përballuar me sëmundjen […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara