e premte 3 dhjetor 2021
e premte 3 dhjetor 2021

 

Paleontologët kinezë njoftuan zbulimin e një dinozauri të ri me një hark unik në formë fluture të rruazave dorsale të përparme, gjë që e bën atë të dallueshëm nga trodontidët e tjerë, bën të ditur “Xinhua”.

 

Ekipi hulumtues gjeti holotipin e tij në Rajonin Autonom të Mongolisë së Brendshme të Kinës veriore. Holotipi përbëhet nga një kranium pothuajse i plotë, me një gjatësi totale prej 12 cm dhe kocka fragmentare postkraniale.

 

Pei Rui, nga Instituti i Paleontologjisë dhe Paleoantropologjisë së Vertebrorëve në Akademinë e Shkencave Kineze, tha se dinozauri jetonte rreth 83 milionë deri në 70 milionë vjet më parë.

 

Zbulimi është i rëndësishëm për studimin mbi biodiversitetin e krijesave të gjalla në tokë dhe ndryshimin paleomjedisor në Azinë Verilindore, shtoi Pei.

 

Versioni “online” i zbulimit u publikua në “Cretaceous Research” në tetor. CRI

 

Më shumë

Jo Pitagora, por babilonasit e zbuluan trigonometrinë

Çdo nxënës mëson formulën e Pitagorës a² + b² = c². Por me sa duket babilonasit e kanë përdorur trigonometrinë për të matur tokën para 3700 vjetësh, 1000 vjet para Pitagorës. A duhet rishkruar historia e matematikës?   Një pllakë misterioze balte mund të revolucionarizojë historinë e matematikës. Ajo është gjetur gjatë gërmimeve […]

Sonda e NASA ulet në planetin Mars

Në foto: Imazhi i parë i dërguar nga sonda “Perseverance” që arriti në Mars të ejten.     Sonda më e fundit e NASA-s zbriti të enjten në planetin Mars pas një udhëtimi që filloi korrikun e kaluar.   Hyrja e sondës në atmosferën marsiane filloi në 3:55 pasdite dhe kaloi me sukses një proces shtatë […]

Faraoni është vrarë në ‘ceremoni ekzekutimi’ – Studimi i teknologjisë së lartë

Ekspertët besojnë se Seqenenre Tao II, është vrarë pas kapjes në fushëbetejë 3,600 vjet më parë.   Një studim i tekologjisë së lartë ka ofruar të dhëna të reja për vrasjen e një faraoni që ka sunduar në Egjipt 3,600 vjet më parë, njoftonte ministria e antikiteteve të vendit.   Faraoni Seqenenre Tao […]

Mesazhi i parë ndër-atlantik i dërguar para 118 vjetësh nga SHBA

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Theodore Roosevelt, në vitin 1903, i dërgon një mesazh radiofonik mbretit Edward të Anglisë.   Ky është mesazhi i parë ndër-atlantik me radio dërguar nga Shtetet e Bashkuara.   Komunikimi i parë publik pa tel me dy kalime ndodhi më 19 janar 1903 kur një mesazh […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara