e shtunë 23 janar 2021
e shtunë 23 janar 2021

 

 

Të paktën 8 persona humbën jetën në një zjarr të shkaktuar nga pajisja e oksigjenit me rrjedhje të lartë në njësinë e kujdesit intensiv për koronavirusin e ri (COVID-19) në spitalin universitar SANKO në qytetin Gaziantep të Turqisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

 

Në një deklaratë nga spitali universitar SANKO mësohet se zjarri shpërtheu në orët e para të mëngjesit në njësinë e kujdesit intensiv për COVID-19 të spitalit si pasojë e pajisjes së oksigjenit me rrjedhje të lartë dhe nga ndikimi i sistemit të oksigjenit.

 

Si rezultat i ndërhyrjes së parë nga personeli i spitalit dhe ndërhyrjes së shpejtë të ekipit zjarrfikës të Gaziantepit, zjarri është vënë nën kontroll në kohë të shpejtë, ndërkohë që humbën jetën 8 persona.

 

Në deklaratë thuhet se pacientët tjerë që vazhdojnë trajtimin në kujdesin intensiv u evakuuan në spitale tjera dhe se lidhur me çështjen ka filluar një hetim gjyqësor dhe administrativ.

 

Në një deklaratë me shkrim nga prefektura e Gaziantepit bëhet e ditur se zjarri në spital shpërtheu rreth orës 04:45 të mëngjesit.

 

“11 pacientë janë evakuuar në spitalet përreth. Në ngjarje nuk ka të plagosur nga zjarri. Ekipet tona kanë marrë masat e nevojshme dhe vazhdojnë inspektimet. Urojmë që mëshira e Allahut të jetë mbi personat që humbën jetën dhe shprehim ngushëllimet për familjet e pikëlluara”, thuhet në deklaratën e prefekturës.

 

 

 

Më shumë

Turqia sfidon dialogun me Greqinë, “bllokon” Egjeun për një vit

E ndërsa Athina dhe Ankaraja ranë dakord që të ulen në bisedime në 25 janar për cështjen e kufirit detar dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan sot dha sinjale pozitive për një takim të mundshëm me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, Ankaraja mbrëmjen e sotme ka bërë një lëvizje që shkon kundër dialogut.   Turqia […]

Kosovë – Zgjedhjet parlamentare më 14 shkurt

Ushtruesja e detyrës së presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani, shpërndau parlamentin dhe shpalli 14 shkurtin, datë të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.   “Më këtë vendim Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është udhëzuar t`i ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për organizimin dhe mbajtjen e zgjedhjeve për Kuvendin e Republikës së Kosovës. U.d. Presidentja po ashtu […]

Kosovë: Parlamenti miraton dërgimin e FSK-së në misione paqeruajtëse përkrah Shteteve të Bashkuara

Kuvendi i Republikës së Kosovës, me kërkesë të kryeministrit, është mbledhur sonte në seancë të jashtëzakonshme, për të shqyrtuar Propozim-Vendimin e Qeverisë për dërgimin e Kontingjentit të Forcës së Sigurisë së Kosovës jashtë vendit.   Pas vendimit të Kuvendit për shmangie nga afatet procedurale për shqyrtimin e kësaj pike, propozim-vendimin para deputetëve e paraqiti […]

Itinerari i Ballkanit: “Pushbacks” përmes Frontex-it?

Në foto: Kufiri greko shqiptar – migrantët përgatiten për kalimin e kufirit   Gjithnjë e më shumë migrantë përpiqen nga Greqia përmes Shqipërisë të kalojnë në Europën Perëndimore. Shumë prej tyre raportojnë për kthime ilegale (pushbacks) në kufirin grek, me pjesëmarrjen e Frontex-it.   Siriani Ali al-Ebrahim është 22 vjeç. Në vitin 2018 ai iku […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara