e diel 14 gusht 2022
e diel 14 gusht 2022

 

 

Të paktën 8 persona humbën jetën në një zjarr të shkaktuar nga pajisja e oksigjenit me rrjedhje të lartë në njësinë e kujdesit intensiv për koronavirusin e ri (COVID-19) në spitalin universitar SANKO në qytetin Gaziantep të Turqisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

 

Në një deklaratë nga spitali universitar SANKO mësohet se zjarri shpërtheu në orët e para të mëngjesit në njësinë e kujdesit intensiv për COVID-19 të spitalit si pasojë e pajisjes së oksigjenit me rrjedhje të lartë dhe nga ndikimi i sistemit të oksigjenit.

 

Si rezultat i ndërhyrjes së parë nga personeli i spitalit dhe ndërhyrjes së shpejtë të ekipit zjarrfikës të Gaziantepit, zjarri është vënë nën kontroll në kohë të shpejtë, ndërkohë që humbën jetën 8 persona.

 

Në deklaratë thuhet se pacientët tjerë që vazhdojnë trajtimin në kujdesin intensiv u evakuuan në spitale tjera dhe se lidhur me çështjen ka filluar një hetim gjyqësor dhe administrativ.

 

Në një deklaratë me shkrim nga prefektura e Gaziantepit bëhet e ditur se zjarri në spital shpërtheu rreth orës 04:45 të mëngjesit.

 

“11 pacientë janë evakuuar në spitalet përreth. Në ngjarje nuk ka të plagosur nga zjarri. Ekipet tona kanë marrë masat e nevojshme dhe vazhdojnë inspektimet. Urojmë që mëshira e Allahut të jetë mbi personat që humbën jetën dhe shprehim ngushëllimet për familjet e pikëlluara”, thuhet në deklaratën e prefekturës.

 

 

 

Më shumë

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

BIRN hap ekspozitën në nder të gazetarëve të vrarë në luftërat në Ballkan

  Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative do të hapë një ekspozitë dhe do të botojë një libër që përkujton gazetarët dhe punonjësit e medias që u vranë gjatë dhe menjëherë pas shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.     Një ekspozitë e BIRN, e titulluar “Last Despatches”, do të hapet në Sarajevë më 14 dhjetor […]

Maqedoni e Veriut: Alternativa bëhet pjesë e koalicionit qeveritar

Partia opozitare Alternativa është bërë pjesë e koalicionit qeveritar në RMV. Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës Afrim Gashi kanë nënshkruar marveshjen 9 pikëshe për hyrjen e Alternativës në Qeveri.     Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se kjo marrëveshje paraqet një qëndrueshmëri politike për të hapur negociatat me BE-në, […]

Kosovë-Serbi: Normalizim i marrëdhënieve apo bllokim?

Kosova dhe Serbia në javën e fundit ashpërsuan retorikën politike me akuza dhe kundërakuza dhe ndaluan vizitat e ndërsjella të zyrtarëve qeveritarë, duke bërë kështu që të reagojë edhe Bashkimi Evropian. Autoritetet e Prishtinës i ndaluan hyrjen në Kosovë kreut të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, njëherësh edhe drejtues i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara