Albanian Profile
e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

Shaip Kamberi deputeti shqiptar ne Kuvendin e Serbisë ka deklaruar se shqiptarët në Luginën e Preshevës, janë duke përjetuar një gjendje të rënduar sociale. Sipas Kamberit, rrethimi i Luginës së Preshevës me forca speciale ka larguar investitorët, duke sjellë vështirë ekonomike për komunitetin shqiptar.

 

“Duke mbajtur forcat speciale aty dhe duke dëshmuar një gjendje të pashpallur të jashtëzakonshme, kjo largon investitorët. Për shkak të mungesës së sigurisë, diaspora jonë nuk ka siguri për të investuar aty dhe kjo gjë që po çon në shpopullimin e Luginës”, thotë deputeti Kamberi.

 

Për deputetin shqiptar, roli i Shqipërisë do të ishte thelbësor për përmirësimin e gjendjes dhe faktorizimin e shqiptarëve që jetojnë në Luginën e Preshevës.

 

“Ne kemi kërkuar vazhdimisht që në axhendën shtetërore të Shqipërisë dhe Kosovës të jetë çështja e Luginës përmes një programi shtetëror për të ndalur shpopullimin e shqiptarëve. Do të jetë paradoksale të ketë miqësi mes Shqipërisë dhe Serbisë dhe kjo të mos reflektojë në të drejtat e shqiptarëve”, thotë deputeti shqiptar.

 

Vështirësi janë duke hasur edhe studentët shqiptarë që prej 13 vitesh nuk u njihen diplomat e universitetit. Sipas Kamberit, Serbia është duke vepruar me dy standarde.

 

“Do të kisha thënë që ka dy standarde në vetë qasjen e republikës së Serbisë dhe Vuçiçit në këtë proces. Vuçiç luan rolin e qeveribërësit duke nënshkruar marrëveshje për të qenë lider i Ballkanit. Nga ana tjetër, përmes ministrave të tij, sidomos ai i policisë që është një fashist ai flet për botën serbe që është një botë që nuk do të ketë vend për të tjerët”, shprehet ai.

 

Më shumë

Shqiptarët duan të ikin, aplikimet për azil në gusht tejkalojnë nivelet e para pandemisë

Aplikimet për azil nga shtetasit shqiptarë në një nga vendet e Bashkimit Europian shënuan një rritje të shpejtë në muajt e verës, duke tejkaluar dhe nivelet e para pandemisë.   Sipas të dhënave nga EASO, zyra europiane e azilantëve, aplikimet për azil në muajin gusht arritën në mbi 1400, me një rritje prej […]

Berisha: Dorëzojmë 4200 firma për Kuvendin

Lideri historik i Partisë Demokratike, Sali Berisha, dhe mbështetësit e tij dorëzuan mbrëmjen e së mërkurës, 4200 firmat që ata deklaruan se janë mbledhur për të kërkuar thirrjen e Kuvendit kombëtar të kësaj partie. Ato u depozituan më pas në zyrën e kryetarit të Këshillit Kombëtar Edi Paloka.   Mbi tryezën e një […]

Ish-zyrtari iranian i akuzuar për masakra gjykohet në Durrës

Një ish-zyrtar i Iranit i akuzuar për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte përballet me procesin gjyqësor të drejtësisë nga Sudia në Gjykatën e Durrësit në Shqipëri.   Hamid Noury nën gjykimin e Stokholmit u zhvendos në Shqipëri për të dëgjuar dëshmi për thuajse 15 ditë me seancën që nisi sot rreth orës […]

Dekriminalizim e dorëheqje, si mbetën 6 bashki pa kryetar

Vënia nën akuzë nga SPAK i kryebashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailaj, dhe mënyra se si do t’i rrjedhë përballja me drejtësinë për akuzën e “falsifikimit”, nuk e përjashton mundësinë e ndërprerjes së mandatit të tij.   Por nga ana tjetër, në vend janë gjashtë bashki të cilat nuk e kanë një kryetar të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara