Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

 

 

Kosova dhe Shqipëria kanë shprehur gatishmërinë për të marrë pjesë në çdo mision të mundshëm të udhëhequr nga SHBA në Ukrainë, pasi frika për një pushtim rus po rritet. Ndërsa fqinjët e tyre, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut, ende nuk kanë komentuar.

 

Me Europën dhe Shtetet e Bashkuara të shqetësuara gjithnjë e më shumë për një grumbullim të trupave ruse pranë kufirit me Ukrainën, disa vende të Ballkanit tashmë po ofrojnë shërbimet e tyre si të udhëhequr nga SHBA ndaj një pushtimi të mundshëm rus.

 

Ursula Von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, paralajmëroi se çdo “agresion” rus kundër Ukrainës nuk do të mbetet pa përgjigje. “Ne do t’i përgjigjemi çdo agresioni të mëtejshëm duke rritur dhe zgjeruar sanksionet ekzistuese,” tha Von der Leyen.

 

Teksa SHBA dhe NATO duket se nuk ka gjasa të kenë një përgjigje të madhe ushtarake ndaj një pushtimi të mundshëm rus të Ukrainës, Ministria e Mbrojtjes e Kosovës tha se ishte e gatshme për të ndihmuar gjithsesi.

 

“SHBA-të, si aleati ynë strategjik kryesor dhe i pazëvendësueshëm, i dinë më së miri aftësitë dhe kapacitetet operacionale të Forcave të Sigurisë së Kosovës dhe nëse vlerësojnë se mund të angazhohen kapacitetet tona, siç jemi zotuar gjithmonë, do të jemi të gatshëm të jemi përkrah tyre. në çdo operacion në shërbim të paqes, sigurisë dhe stabilitetit rajonal,” tha për BIRN kolonel Sefer Isufi, Shef i Komunikimit Strategjik në Ministrinë e Mbrojtjes së Kosovës, duke vënë në dukje se forcat e Kosovës kanë “marrë pjesë aktive” me NATO-n në evakuimin e refugjatëve nga Afganistani.

 

“Kudo që janë SHBA-të, aty është edhe Kosova!” ka thënë Isufi.

 

Kosova nuk është anëtare e NATO-s, sepse katër nga 30 shtetet anëtare të aleancës perëndimore Rumania, Spanja, Sllovakia dhe Greqia, nuk e njohin atë si shtet të pavarur.  Shqipëria, e cila është bashkuar me NATO-n në 2009, ka lënë të kuptohet gjithashtu se është e gatshme të marrë pjesë në çdo mision të ardhshëm të NATO-s në Ukrainë. /Birn

 

 

Më shumë

Kuvendi i Berishës, shkarkon Bashën

Partia Demokratike ndodhet në një krizë të thellë ekzistenciale. Shenjat e krizës janë të dukshme. PD është sot e përçarë keqazi.   Demokratët janë rrjeshtuar në dy grupime kundërshtare: njëri me mbështetës të Sali Berishës, ish-liderit historik të PD, të shpallur “Person non grata” nga qeveria amerikane për “vepra korrupsioni që minojnë demokracinë në […]

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Shqipëri – Kosovë, pa ndalesa në kufi!

Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, Kosovës dhe Shqipërisë që po mbahet sot në Elbasan, ministri i Brendshëm Bledi Çuçi shpjegoi tre marrëveshjet e arritura. Tre marrëveshjet synojnë lehtësimin e lëvizjes së qytetarëve në të dy anët e kufirit. “Dua ta filloj nga kjo e fundit që ka të bëjë me lejet e […]

Berisha për Zërin e Amerikës: Unë do marr PD-në, nuk bëj parti tjetër

Ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokratike, Sali Berisha përjashton në mënyrë kategorike, krijimin e një force të re politike. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai shprehet i bindur se kuvendi i thirrur prej tij dhe mbështetësve të tij më 11 dhjetor do të shënojë një rithemelim të kësaj partie të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara