e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

Shqipëria dhe Mali i Zi hapën të martën një pikëkalim të ri kufitar, vendin e quajtur Grabom. Ky është pikëkalimi i katërt kufitar mes dy vendeve fqinje. Pikëkalimi kufitar i Grabomit mundëson një komunikim më të shpejtë se deri tani mes Plavës, Gucisë, Vermoshit, komunës së Tuzit dhe asaj të Podgoricës. Ndërtimi i pikëkalimit kufitar të Grabomit është financuar nga Bashkimi Europian.

 

Pikëkalimi i ri kufitar mes Shqipërisë dhe Malit të Zi ndodhet në Malësi të Madhe, rreth 60 kilometra nga qyteti i Shkodrës.

 

Ky është pikëkalimi i katërt në kufirin mes Shqipërisë dhe Malit te Zi, pas Hanit të Hotit, Muriqanit dhe Vermoshit. Ndërtimi i tij është financuar me fondet e Bashkimit Europian.

 

Duke folur në ceremoninë e hapjes, Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç, tha se kazermat dhe bunkerët, që kemi pasur dikur, kanë dëshmuar sikur të ishim në dy planete të ndara, pa komunikim dhe pa miqësi. Pas 30 vitesh, kjo dëshmon se sa të forta janë ato regjime që nuk lejojnë komunikimin e banorëve dhe mallrave.

 

“Falë përpjekjeve tona të përbashkëta në drejtim të Bashkimit Europian tani kemi këto pika kufitare moderne, që dëshmojnë për miqësinë dhe besimin mes dy shteteve tona dhe, ç’ka është më e rëndësishme, u mundëson qytetarëve të komunikojnë lirshëm, pa pritur dhe pa humbur kohë, në këto pikëkalime. Kjo ngjarje e sotmja, tha kryeministri i Malit të Zi, dëshmon për marrëdhëniet mes dy popujve tanë”, tha kryeministri malazez.

 

Puna për hapjen e pikëkalimit të përbashkët kufitar të Grabomit ka nisur që në vitin 2015, me ndërtimin e rrugës, financuar me një fond prej rreth 1 milion eurosh nga Bashkimi Europian.

 

Vonesa thuajse 5 vjeçare për hapjen e këtij pikekalimit kufitar u shkaktua nga vonesat e palës malazeze për ndërtimni e aksit rrugor që lidh Podgoricën me pikëkalimin kufitar.

 

Në takimin e përbashkët të dy qeverive, të mbajtur tre vite më parë në qytetin e Shkodrës, mes të tjerash, u ra dakort të punohet për lehtësimin e mëtejshëm të lëvizjes së lirë të mallrave dhe shtetasve si dhe për hapjen e një pikë tjetër të kalimit kufitar, ne Liqenin e Shkodrës. Por, megjithëse kanë kaluar tre vite nga nënshkrimi i kësaj marrëveshje, ende nuk ka filluar puna përgatitore për hapjen e këtij pikëkalimi kufitar, i cili do të ishte i pesti në kufirin mes dy vendeve fqinje.

 

Më shumë

Merkel në Tiranë: Zemra ime rreh për këtë rajon

  Në konferencën e përbashkët për shtyp me Kryeministrin e vendit, Kancelarja gjermane Angela Merkel, tha se i vjen keq që nuk është bërë e mundur hapja e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë edhe pse janë plotësuar kushtet.   Merkel ka përshëndetur edhe projektin për tregun e përbashkët në Ballkan.   “Uroj […]

Debutuesit e parlamentit, 66 deputetë ulen për herë të parë në Kuvendin e Shqipërisë

Lëvizja Socialiste ka vetëm 1 deputet të ri, ndërsa të 3 kandidatët e Partisë Social-Demokrate do të jenë përherë të parë në parlament.   Qarku me më shumë debutues është Tirana, teksa 11 nga përfaqësuesit do të ulen për herë të parë në karriget e Kuvendit.   Nga radhët e socialistëve janë 7 […]

Nis punën legjislatura e 10-të e Kuvendit të Shqipërisë. Pas 30 muajsh opozita rikthehet në Parlament

Nis punën legjislatura e 10-të e Kuvendit të Shqipërisë.   Kjo seancë shënon rikthimin e Partisë Demokratike në Kuvend pa 30 muajsh bojkot.   Për herë të parë, Kuvendi nuk nisi me 140 deputetë, por me katër vakanca. Kjo për shkak se katër deputetë të zgjedhur, Lefter Koka, Najada Çomo e Gramoz Ruçi nga […]

Basha e përjashton nga PD, Berisha: Duhet të largohej vetë

Ish kryeministri Sali Berisha nuk do të jetë pjesë e grupit parlamentar të Partisë Demokratike, forcës politike të cilën ai e themeloi në vitin 1990, dhe që e udhëhoqi deri në vtin 2013, kur dha dorëheqjen pas humbjes së zgjedhjeve të atij viti. Vendimin për ta lënë atë jashtë e bëri të ditur sonte, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara